Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x

Forum Ratownicze
Galeria ratownicza
Komentarze użytkowników
Przeszukuj - Kategorie
Artykuły
Przeszukuj - Tagi
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

ImagePytanie:
Czy przy przeprowadzaniu konkursu na wykonywanie świadczeń zdrowotnych (np. przez ratowników medycznych) można przeprowadzać z oferentami rozmowę kwalifikacyjną lub sprawdzian praktyczny posiadanych umiejętności?
W rozporządzeniu w sprawie umowy o udzielenie zamówienia na świadczenia zdrowotne brak zapisu w przedmiotowej sprawie.

Odpowiedź:
odpowiedzi udzielono: 9 listopada 2010 r.
stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

W ocenie Autorki taka, jak opisana w pytaniu procedura, jest niedopuszczalna i niweczy charakter procedury konkursowej na wyłonienie podmiotu udzielającego świadczenia zdrowotne.

Uzasadnienie:
Umowę na udzielanie świadczeń zdrowotnych zawiera się w trybie konkursu ofert. Tak stanowi art. 35a ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89 z późn. zm.) – dalej u.z.o.z. Zarówno przepis powołanego art. 35a u.z.o.z. jak i treść rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 13 lipca 1998 r. w sprawie umowy o udzielenie zamówienia na świadczenie zdrowotne (Dz. U. Nr 93, poz. 592) nie przewiduje żadnych negocjacji z oferentami.

Powołane rozporządzenie w § 8 kataloguje zawartość ofert a w § 13 kataloguje czynności komisji konkursowej w ramach postępowania w sprawie udzielenia zamówienia. Żadne z powołanych postanowień, jak i analiza całości regulacji dotyczącej konkursu ofert na udzielanie świadczeń zdrowotnych, nie dopuszcza prowadzenia negocjacji, rozmów kwalifikacyjnych czy egzaminów praktycznych. Godzi się w tym miejscu wskazać, że prowadzenie egzaminu praktycznego może być rozumiane jako kwestionowanie uzyskanych przez oferenta i potwierdzonych właściwym dokumentem kwalifikacji do wykonywania danego zawodu medycznego.

Agnieszka Sieńko
ekspert Serwisu Prawo i Zdrowie,
Wolters Kluwer Polska
www.abc.com.pl
www.prawoizdrowie.pl

 

Komentarze  

shire
-2 #1 shire 2010-12-08 19:32
Czyli sposób w jaki dokonuje się naboru do LPR, jest niezgodny z prawem!
Cytować | Zgłoś administratorowi
taktyk
+3 #2 taktyk 2010-12-11 14:54
Cytuję shire:
Czyli sposób w jaki dokonuje się naboru do LPR, jest niezgodny z prawem!

LPR nie zatrudnia ratowników medycznych na kontrakt tylko n tzw etat, a wiec artykuł powyżej nie dotyczy własnie tej formy zatrudnienia.
Pozdrawiam
Cytować | Zgłoś administratorowi
shire
-4 #3 shire 2010-12-11 15:52
Cytuję taktyk:
Cytuję shire:
Czyli sposób w jaki dokonuje się naboru do LPR, jest niezgodny z prawem!

LPR nie zatrudnia ratowników medycznych na kontrakt tylko n tzw etat, a wiec artykuł powyżej nie dotyczy własnie tej formy zatrudnienia.
Pozdrawiam


Znam ludzi którzy pracując w LPRze byli zatrudnieni (są nadal ?) na tzw. kontrakcie. Z doświadczenia powiem również, iż mając zamiar spróbować nawiązać przygodę ze śmigłem, zostałem poinformowany o konieczności założenia własnej działalności gospodarczej.
Z drugiej strony, po Twojej wypowiedzi uświadomiłem sobie, iż przydało by się zapytanie do prawnika, jak to jest w analogicznej sytuacji ale dotyczącej umowy o pracę?
Cytować | Zgłoś administratorowi
taktyk
+2 #4 taktyk 2010-12-12 15:02
Cytuję shire:

Znam ludzi którzy pracując w LPRze byli zatrudnieni (są nadal ?) na tzw. kontrakcie. Z doświadczenia powiem również, iż mając zamiar spróbować nawiązać przygodę ze śmigłem, zostałem poinformowany o konieczności założenia własnej działalności gospodarczej.
Z drugiej strony, po Twojej wypowiedzi uświadomiłem sobie, iż przydało by się zapytanie do prawnika, jak to jest w analogicznej sytuacji ale dotyczącej umowy o pracę?

To w takim razie co zawiera umowa miedzy LPR, a ratownikiem medycznym, który miałby być zatrudniony na kontrakcie? kto go będzie szkolił z zakresu obsługi sprzętu i procedur używanych podczas lotów? Kto za to zapłaci?
Cytować | Zgłoś administratorowi
zenon
0 #5 zenon 2013-10-01 22:03
to jest nie zgodne z artykułem 22 KP proszę dokładnie go przeczytać ten sposób zatrudnia nie jest atrakcyjne dla osób ,które mają podwójne obywatelstwo i znają płynnie język niemiecki wybiorą pracę niemieckim pogotowiu ratunkowym ze względu na wynagrodzenie i system emerytalny
Cytować | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account