Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

ImagePytanie:

  • Jaki zakres działań może podjąć ratownik medyczny na imprezach masowych?
  • Czy regulują tę kwestię jakieś przepisy prawne?

Odpowiedź:
udzielona 22 listopada 2010 r.

Zagadnienie to reguluje ustawa z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. Nr 62, poz. 504 z późn. zm.). Ustawodawca tworząc tę ustawę kierował się potrzebą zaspokojenia każdego z niezbędnych obszarów dedykując jemu odpowiednie służby np. informacyjne, porządkowe czy medyczne.

W ustawie nie ma żadnego zapisu zabraniającego pełnienia przez jedną osobę wielu ról, należy się jednak w takim przypadku dopatrywać "konfliktu interesów". Załóżmy, że doszło do zamieszek i potrzebna jest pomoc ochrony, pośród której jeden z ochroniarzy pełni jednocześnie funkcję ratownika medycznego - czy w takiej sytuacji ochroniarz ten powinien pełnić rolę ochroniarza czy udzielać pomocy medycznej poszkodowanym biorącym udział w tych zamieszkach?

Dlatego należy uznać, że jedna osoba powinna pełnić nie więcej niż jedną rolę podczas imprezy masowej. Rola zaś wynikać będzie z posiadanych kompetencji i uprawnień. Dla ratownika medycznego zastosowanie będzie w tym przypadku mieć ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410 z późn. zm.).

Daniel Mare
ekspert Serwisu Prawo i Zdrowie,
Wolters Kluwer Polska
www.abc.com.pl
www.prawoizdrowie.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account