Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x

Forum Ratownicze
Galeria ratownicza
Komentarze użytkowników
Przeszukuj - Kategorie
Artykuły
Przeszukuj - Tagi
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

ImagePytanie:
Kto, zgodnie z obowiązującymi przepisami rozporządzenia w sprawie stwierdzania zgonu
i jego przyczyny uprawniony jest do stwierdzenia zgonu, jeżeli w składzie zespołu ratownictwa medycznego, który wyjechał na interwencję, nie ma lekarza?

W świetle ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym istnieje możliwość funkcjonowania zespołu ratownictwa medycznego bez lekarza.
Kto w takiej sytuacji uprawniony jest do stwierdzenia zgonu i wypisania karty zgonu, jeżeli
w skład zespołu wchodzi wyłącznie ratownik medyczny lub pielęgniarka? Czy osoby te są uprawnione do stwierdzenia zgonu, a jeżeli tak, to na jakiej podstawie?

Odpowiedź:
odpowiedzi udzielono: 14 marca 2007 r.
stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym do stwierdzenia zgonu i wypisania karty zgonu uprawniony jest:

1. lekarz POZ, który jako ostatni w okresie 30 dni przed dniem zgonu udzielał choremu świadczeń lekarskich;
2. lekarz, który stwierdził zgon będąc wezwany do nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania;
3. lekarz lub starszy felczer albo felczer zatrudniony w przychodni bądź ośrodku zdrowia lub jego placówce terenowej (wiejski, felczerski punkt zdrowia) i sprawujący opiekę zdrowotną nad rejonem, w którym znajdują się zwłoki;

4. położna wiejska, jeżeli nastąpił na terenie gromady zgon pozostającego pod jej opieką noworodka przed upływem 7 dni życia, a najbliższa przychodnia lub ośrodek zdrowia jest oddalony o więcej niż 4 km.
Podstawa prawna: § 2 ust. 1 i § 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej
z dnia 3 sierpnia 1961 r. w sprawie stwierdzenia zgonu i jego przyczyny (Dz. U. Nr 39, poz. 202).
Pielęgniarka, ratownik medyczny wchodzący w skład zespołu ratowniczego nie mają uprawnień do stwierdzenia zgonu i wypisania karty zgonu. Wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410 z późn. zm.) nie uległy zmianie przepisy dotyczące stwierdzania zgonu i wystawienia karty zgonu.
W przypadku opisanym w pytaniu należy wezwać lekarza uprawnionego do stwierdzenia zgonu pacjenta, zgodnie z warunkami przewidzianymi we wskazanym wyżej rozporządzeniu.

Katarzyna Lenczowska-Soboń
ekspert Serwisu Prawo i Zdrowie
www.abc.com.pl
www.prawoizdrowie.pl

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account