Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x

Forum Ratownicze
Galeria ratownicza
Komentarze użytkowników
Przeszukuj - Kategorie
Artykuły
Przeszukuj - Tagi
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

ImagePytanie:
Czy położna może pełnić od stycznia 2011 r. funkcję dyspozytora CPR w pogotowiu ratunkowym?
Położna do tego czasu odbędzie specjalizacyjny i kwalifikacyjny kurs z medycyny ratunkowej.

Odpowiedź:
odpowiedzi udzielono: 1 września 2009 r.
stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

Położna posiadająca kwalifikacje uprawniające ją do wykonywania zawodu dyspozytora CPR (specjalizacyjny i kwalifikacyjny kurs z medycyny ratunkowej), będzie mogła wykonywać wskazany zawód o ile łącznie spełnia wymagania określone w art. 26 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410 z późn. zm.; dalej jako: u.p.r.m.). Samo ukończenie kursu i specjalizacji będzie niewystarczające, jeśli położna nie była przez okres 5 lat zatrudniona przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w pogotowiu ratunkowym, szpitalnym oddziale ratunkowym, oddziale anestezjologii i intensywnej terapii lub w izbie przyjęć szpitala.

Przeszkodą w rozpoczęciu pracy w styczniu 2011 r. w charakterze dyspozytora może być więc brak wymaganego stażu pracy. Jeśli natomiast położna, która dziś nie ma wymaganych ustawą kwalifikacji, jest zatrudniona w charakterze dyspozytora, to zawód ten może kontynuować pod warunkiem uzyskania wymaganych kwalifikacji.

Uzasadnienie:
Dysponent jednostki (zakład opieki zdrowotnej, w którego skład wchodzi jednostka systemu: szpitalny oddział ratunkowy lub zespoły ratownictwa medycznego, z którymi zawarto umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz umowę na wykonywanie medycznych czynności ratunkowych) może zatrudnić położną w charakterze dyspozytora medycznego albo zawrzeć z nią umowę cywilnoprawną pod warunkiem, że spełnia ona warunki określone w art. 26 u.p.r.m.

Powyższe warunki są następujące:

1)  posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych;
2) posiadanie wykształcenia wymaganego dla lekarza systemu, pielęgniarki systemu lub ratownika medycznego;
3) przez okres co najmniej 5 lat: zatrudnienie przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w pogotowiu ratunkowym, szpitalnym oddziale ratunkowym, oddziale anestezjologii i intensywnej terapii lub w izbie przyjęć szpitala.

Opisane wyżej kryteria, od których zależy zatrudnienie muszą być spełnione łącznie. Praca położnej, np. na oddziale neonatologii nie daje uprawnień do wykonywania zawodu dyspozytora medycznego, także wtedy, gdy ma ona ukończone kursy i specjalizacje.

Pielęgniarka/położna zatrudniona na stanowisku dyspozytora medycznego, zobowiązana jest zatem posiadać odpowiednie wykształcenie medyczne oraz legitymować się określonym stażem pracy przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Powyższy wymóg ustawowy jest niezbędny, albowiem pielęgniarka/położna w trakcie prowadzonej rozmowy telefonicznej z pacjentem lub osobą wzywającą pomocy przeprowadza wywiad medyczny, diagnozuje zaocznie stan zdrowia pacjenta, podejrzewaną dolegliwość, doradzając niezbędne środki do zastosowania itp.

Te czynności mieszczą się pod pojęciem rozpoznawania warunków i potrzeb zdrowotnych, w szczególności poprzez przyjmowanie powiadomień o zdarzeniach, ustalanie priorytetów i niezwłoczne dysponowanie zespołów ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia, przekazywanie niezbędnych informacji osobom udzielającym pierwszej pomocy, przekazywanie osobie kierującej akcją prowadzenia medycznych czynności ratunkowych niezbędnych informacji ułatwiających prowadzenie medycznych czynności ratunkowych na miejscu zdarzenia.

Podobne stanowisko zajmują specjaliści z Wydziału Ratunkowego Departamentu Spraw Obronnych i Ratownictwa Medycznego Ministerstwa Zdrowia.

Alicja Brzezińska
ekspert Serwisu Prawo i Zdrowie,
Wolters Kluwer Polska
www.abc.com.pl
www.prawoizdrowie.pl

Komentarze  

mfilipek2
0 #1 mfilipek2 2010-03-23 23:57
Też jestem dyspozytorem ale z przykrością muszę napisać, że o takich dyspozytorkach mówi się ,,telefonistki" i to samo się tyczy pielęgniarek które nigdy nie jeździły w zespole Ratownictwa Medycznego tylko w Pogotowiu z przed 20 lat .
Cytować | Zgłoś administratorowi
Darth Vader
0 #2 Darth Vader 2010-03-24 00:36
Art. 58
3. Osoba zatrudniona na stanowisku dyspozytora medycznego w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, niespełniająca wymagania określonego w art. 26 ust. 2 pkt 2 może pełnić tę funkcję po tym dniu. Osoba ta ma obowiązek doskonalenia zawodowego w trybie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 26 ust. 4.
Ot i całą tajemnica pani ekspert. Doskonalenie zawodowe określone w rozporządzeniu a nie kurs z medycyny ratunkowej. Ja takich porad udzielam za darmo!!!
Cytować | Zgłoś administratorowi
ja
-1 #3 ja 2010-04-18 14:14
Cytuję mfilipek2:
Też jestem dyspozytorem ale z przykrością muszę napisać, że o takich dyspozytorkach mówi się ,,telefonistki" i to samo się tyczy pielęgniarek które nigdy nie jeździły w zespole Ratownictwa Medycznego tylko w Pogotowiu z przed 20 lat .


a Ty po jakiej szkole jesteś?
ja jestem po położnictwie - wiem doskonale jakie są zadania dyspozytora medycznego i powiem szczerze że bez problemu poradziłabym sobie w tej pracy... to że Ty spotkałe/aś się z osobą mało kompetentną i to akurat była przedstawicielk a naszej grupy zawodowej to nie oceniaj proszę w ten sposób wszystkich! Llogiczne jest ż z tzw "ulicy" taka osoba nie może pracować dlatego musi mieć doświadczenie zdobyte na danym oddziale..
Cytować | Zgłoś administratorowi
maciej22222
0 #4 maciej22222 2010-09-13 17:28
Cytuję ja:
Cytuję mfilipek2:
Też jestem dyspozytorem ale z przykrością muszę napisać, że o takich dyspozytorkach mówi się ,,telefonistki" i to samo się tyczy pielęgniarek które nigdy nie jeździły w zespole Ratownictwa Medycznego tylko w Pogotowiu z przed 20 lat .


a Ty po jakiej szkole jesteś?
ja jestem po położnictwie - wiem doskonale jakie są zadania dyspozytora medycznego i powiem szczerze że bez problemu poradziłabym sobie w tej pracy... to że Ty spotkałe/aś się z osobą mało kompetentną i to akurat była przedstawicielka naszej grupy zawodowej to nie oceniaj proszę w ten sposób wszystkich! Llogiczne jest ż z tzw "ulicy" taka osoba nie może pracować dlatego musi mieć doświadczenie zdobyte na danym oddziale..

poprostu bzdury Pani pisze
Cytować | Zgłoś administratorowi
mfilipek2
0 #5 mfilipek2 2010-09-21 15:48
Proponuję Pani specjalizację z pielęgniarstwa ratunkowego lub Ratownictwo Medyczne. Ja jak bym chciał pracować na oddziale położniczym to bym się zdecydował zdobyć odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Nie posiadam takowych - nie pracuję tam. Nie piszę tego złośliwie tylko, że umiejętności warto mieć poparte dokumentem np. dyplomem.Pozdra wiam.
Cytować | Zgłoś administratorowi
eliizzee
+1 #6 eliizzee 2013-04-13 18:38
W wymaganiach napisane jest przecież że konieczne jest 5 letnie doświadczenie.. .co do dyplomów - na położnictwie zdaje się egzaminy z ratownictwa i intensywnej terapii, interny itp. (więc jeżeli ie posiada Pan wiedzy na temat kształcenia w tym zawodzie to proponuję się nie udzielać) ale i tak raczej robi się dodatkowo specjalizaje w danym zakresie. Nie oszukujmy się że z dyspozytorami i ich wykształceniem bywa róznie...często ratownicy (niby fachowcy...) popełniają błędy więc nie ma co się "roztkliwiać" nad dyplomami - wniosek ogólny jest taki (w mojej opinii)że w tego typu pracy trzeba mieć wiedzę med, doświadczenie i głowę na karku - nieważne jaki ma się dyplom.
pozdrawiam i życzę sobie żebyśmy mieli dobrych fachowców, pracujących z zaangażowaniem bo to jest najważniejsze
Cytować | Zgłoś administratorowi
ala1987
+1 #7 ala1987 2013-04-13 18:43
Cytuję mfilipek2:
Też jestem dyspozytorem ale z przykrością muszę napisać, że o takich dyspozytorkach mówi się ,,telefonistki" i to samo się tyczy pielęgniarek które nigdy nie jeździły w zespole Ratownictwa Medycznego tylko w Pogotowiu z przed 20 lat .

2. Jeżeli ktoś nie posiada doświadczenia w odpowiednim zakresie, tym bardziej w pracy w której wymagane jest szybkie działanie i nie ma czasu na zastanawianie się to logiczne, że się nie nadaje i można go nazywać "telefonistką/t ą" - ale to dotyczy każdego zarówno pielęgniarki/po łożne jak i samych ratowników o których też się słyszy różne rzeczy...kompet encje, wiedza i zaangażowanie przede wszystkim! dyplom leży w szafce...
Cytować | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account