Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x

Forum Ratownicze
Galeria ratownicza
Komentarze użytkowników
Przeszukuj - Kategorie
Artykuły
Przeszukuj - Tagi
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

ImagePytanie:
Czy praca ratownika medycznego zatrudnionego w szpitalnym oddziale ratunkowym jest pracą w warunkach szczególnych?

Odpowiedź:
odpowiedzi udzielono: 8 października 2009 r.
stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

Praca ratownika medycznego jako taka nie jest pracą w szczególnych warunkach.

Pozycja 18 załącznika nr 2 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. Nr 237, poz. 1656) stanowi, że praca członka zespołu ratownictwa medycznego jest pracą w szczególnym charakterze. A zatem należy zbadać jaka jest definicja zespołu ratownictwa medycznego.

Zgodnie z art. 3 pkt 10 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410 z późn. zm.), zespół ratownictwa medycznego to jednostka systemu ratownictwa medycznego odmienna od szpitalnego oddziału ratunkowego i udzielająca pomocy w warunkach pozaszpitalnych. W praktyce są to zespoły karetek pogotowia. Nie przesądza zatem o pracy w szczególnym charakterze fakt kwalifikacji ratownika medycznego ani zatrudnienia w szpitalnym oddziale ratunkowym. Rozstrzygające w ocenie autorki jest to, czy dana osoba (ratownik medyczny) jest członkiem zespołu ratownictwa medycznego działającego w warunkach pozaszpitalnych. Formalnie bowiem taka osoba może być zatrudniona w szpitalnym oddziale ratunkowym, ale to nie wystarcza.

Agnieszka Sieńko
ekspert Serwisu Prawo i Zdrowie
,
Wolters Kluwer Polska
www.abc.com.pl
www.prawoizdrowie.pl

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account