Zaloguj
x
x
Zarejestruj
xOcena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM włączył się w misję Wojskowego Instytutu Medycznego w Lombardii. Pomagamy włoskim lekarzom mierzyć się z koronawirusem a jednocześnie zdobywamy doświadczenie, które pozwoli nam wykorzystać je w kraju.

O pierwszych kilkudziesięciu godzinach misji mówi Michał Madeyski:

- Mam wrażenie, że wlaliśmy pewną nadzieję w ich [lekarzy włoskich] serca, że nie są sami. Że jest szansa na to, żeby z wirusem wygrać. Jest szansa na to, żeby wszystko dookoła wróciło do takiej normalności, jak ją rozumieliśmy zanim zostaliśmy zmuszeni do tego, żeby wychodzić na ulice w maskach.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Miła niespodzianka dla Ratowników Medycznych zespołu Z0234, którzy jak większość ratowników w całym kraju są zdecydowanie bardziej obciążeni niż zwykle. Miejscowy "NZOZ Medica" doposażył podstację w ekspres do kawy.

Może nie jest to sprzęt pierwszej potrzeby w walce z pandemią COVID19, ale na pewno umili ratownikom chwile wytchnienia pomiędzy kolejnymi wyjazdami. Dodatkowo wspomniany darczyńca zapewnił zapas kawy.

ZRM Złocieniec wchodzi w struktury Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie, jest to podstacja która działa głównie na terenie powiatu drawskiego oraz ościennych.

W ostatnim czasie obserwujemy coraz więcej podobnych gestów i bezinteresownej pomocy dla medyków, policjantów i strażaków. Jest to czas w którym nawet najdrobniejsze wsparcie może się okazać bardzo pomocne.

Wiele zespołów ratownictwa medycznego w całym kraju, bez tej pomocy nie mogłoby normalnie funkcjonować.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Odbyło się pierwsze w nowych realiach posiedzenie zarządu powiatu świebodzińskiego. Dzięki łączom internetowym radni powiatowi zdecydowali o bardzo pożytecznych celach. Dobra wiadomość jest taka, że powiat przekazał 80 tys. zł dla Ratownictwa Medycznego w Świebodzinie.

Powiat kupuje respirator do karetki
Z komunikatu starosty wydanego po pierwszym posiedzeniu zarządu powiatu w nowych realiach wymuszonych izolacją na pierwszy plan przebija się decyzja samorządowców o przeznaczeniu 80 tys. zł z budżetu powiatu dla Ratownictwa Medycznego.

- Kupimy respirator oraz urządzenie zamgławiające wraz z zapasem środków do dezynfekcji karetek oraz pomieszczeń. Te urządzenia jako potrzebne i niezbędne wskazała pani prezes - komunikuje starosta Zbigniew Szumski i dodaje, że dzięki temu, iż szpital jest dobrze zarządzany powiat na bieżąco nie ma dużego kłopotu, jak to się dzieje w okolicach, gdzie szpitale mają po kilkanaście milionów złotych zadłużenia.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Pracujemy na okrągło, kilkanaście godzin na dobę. Nierzadko ponad siły, w ogromnym stresie - mówią pielęgniarki i ratownicy medyczni. - Ponadto ze względu na duże zagrożenie epidemiologiczne minister zdrowia wydał zarządzenie zakazujące pielęgniarkom i ratownikom równoległej pracy w kilku placówkach ochrony zdrowia, co sprawiło, że wiele z nas zostało pozbawionych dodatkowych dochodów. Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych wysłał list do premiera z wnioskiem o natychmiastowe zwiększenie wynagrodzenia na czas walki z epidemią koronawirusa.

Sytuacja jest bardzo trudna - mówi Renata Dębkowska, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych na Pomorzu. - Obciążone walką z epidemią pielęgniarki straciły dodatkowe źródła dochodów. Konieczna jest natychmiastowa rekompensata.

Anna Czarnecka, szefowa Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku przypomina, że wśród krajów UE w Polsce najmniej pielęgniarek i położnych przypada na tysiąc mieszkańców.
- A na Pomorzu najmniej w Polsce - dodaje z goryczą. - Jesteśmy w ogonie ogona. Nie jesteśmy pod tym względem przygotowani na epidemię.

Pielęgniarki, którym ograniczono liczbę etatów, nie są w stanie z jednej pensji utrzymać się i spłacać zaciągnięte kredyty. Wskazują również, że decyzja ministra zdrowia - choć uzasadniona ze względów epidemiologicznych - sparaliżuje pracę wielu szpitali, uzależnionych od pielęgniarek kontraktowych.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Zatajanie przez pacjentów informacji o gorączce i kaszlu to obecnie główny problem pracowników medycznych. Właśnie z tego powodu 4 ratowników krośnieńskiego pogotowia podlega kwarantannie. Sytuacja jest dynamiczna, ale obecnie praca pogotowia nie jest zagrożona.

„4 naszych kolegów jest na kwarantannie domowej z powodu kontaktu z pacjentem zarażonym” – poinformowało w sobotę wieczorem (28.03) Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Krośnie.

- To pierwsza taka sytuacja, kiedy ratownicy muszą zostać poddani kwarantannie – mówi Andrzej Jurczak, dyrektor pogotowia.

Obowiązkowa (nałożona przez sanepid) kwarantanna dla ratowników trwa 7 dni. W tym czasie zostają poddani badaniom na obecność koronawirusa. Jeśli wynik będzie ujemny, będą mogli wrócić do pracy. Stosuje się ją wtedy, gdy z powodu zatajenia informacji pracownicy nie byli odpowiednio zabezpieczeni, a jest pewność, że osoba, którą ratowali, była zakażona.

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account