Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x

Forum Ratownicze
Galeria ratownicza
Komentarze użytkowników
Przeszukuj - Kategorie
Artykuły
Przeszukuj - Tagi
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Image Pytanie:
Czy ratownik medyczny bądź lekarz może prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową podczas jazdy ambulansem?
Czy są jakieś przepisy, które zabraniają prowadzenia takich czynności w czasie jazdy?

Odpowiedź:
odpowiedzi udzielono: 26 lutego 2010 r.
stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

Żaden z członków zespołu ratownictwa medycznego, w tym lekarz ani ratownik medyczny, nie powinien prowadzić resuscytacji krążeniowo-oddechowej podczas jazdy ambulansem.

Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410 z późn. zm.; dalej jako: u.p.r.m.) akcją prowadzenia medycznych czynności ratunkowych kieruje wyznaczony przez dyspozytora medycznego kierujący. W związku z powyższym, to na kierowniku spoczywa szczególny obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa zespołowi oraz pacjentowi. Dlatego stosując art. 5 u.p.r.m. zabrania się poświęcania życia bądź zdrowia przez osobę podejmującą medyczne czynności ratunkowe.

Ustawodawca poprzez art. 39 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 z późn. zm.) dopuszcza możliwość, aby członek zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej nie posiadał zapiętych pasów bezpieczeństwa. Artykuł ten nie zwalnia jednak personelu ambulansu ze stosowania zasad bezpieczeństwa.
Uwagi
Warto pamiętać o rzeczywistości z jaką przychodzi się zmierzyć podczas każdej jazdy ambulansem na sygnale. Niestety powszechnym jest niestosowanie się pozostałych uczestników ruchu drogowego do obowiązującego prawa i zasad poruszania się pojazdem podczas napotkania na swojej drodze pojazdu uprzywilejowanego.
Dlatego wyznając zasadę "dobry ratownik to żywy ratownik" należy stosować wszystkie dostępne zasady bezpieczeństwa zakładając możliwie najgorszy scenariusz.

Daniel Mare
ekspert Serwisu Prawo i Zdrowie,
Wolters Kluwer Polska
www.abc.com.pl
www.prawoizdrowie.pl

 

Komentarze  

Darth Vader
0 #1 Darth Vader 2010-06-23 20:40
Ciekawe... co na to ricko1st :-*
Cytować | Zgłoś administratorowi
mangus
+3 #2 mangus 2010-06-24 00:56
Teoretycznie jest to możliwe -rko podczas jazdy. Praktycznie bywa niewykonalne. Nie chodzi tu stricte o innych uczestników ruchu, a o stan nszych dróg. "Bujanie" uniemożliwia wykonanie takiej czynności - nie wspominając już o wyposażeniu ambulansu. Odpowiednie pasy mocowane do np: noszy mogłyby ułatwić wykonanie takiej czynności podczas jazdy.
Cytować | Zgłoś administratorowi
ricko1st
+3 #3 ricko1st 2010-06-24 12:34
Darth Vader !
Moje zdanie w tej kwestii jest dalej takie jakie było !
Wszystko zależy od sytuacji !
Pozdrawiam i " niech Moc będzie z Tobą " ! ;-)
Cytować | Zgłoś administratorowi
Darth Vader
0 #4 Darth Vader 2010-06-25 13:50
Stosując się do zasady, że wszystko co nie jest zabronione jest dozwolone...
Cytować | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account