Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x

Forum Ratownicze
Galeria ratownicza
Komentarze użytkowników
Przeszukuj - Kategorie
Artykuły
Przeszukuj - Tagi
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

ImagePytanie:
Czy istnieją przepisy prawne określające minimalne normy zatrudnienia ratowników medycznych?

Odpowiedź:
odpowiedzi udzielono: 16 października 2009 r.
stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

Nie istnieją normy bezpośrednio określające minimalne normy zatrudnienia ratowników medycznych, ale przepisy określają minimalne wymogi kadrowe zarówno dla szpitalnych oddziałów ratunkowych, jak i dla zespołów ratownictwa medycznego, a więc jednostek, w których zatrudniani są ratownicy medyczni.

Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 36 ust. 1 z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410 z późn. zm.):
1. w skład specjalistycznego zespołu ratownictwa medycznego wchodzą co najmniej trzy osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym lekarz systemu oraz pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny;
2. w skład podstawowego zespołu ratownictwa medycznego wchodzą co najmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny.

Natomiast minimalne zasoby kadrowe szpitalnego oddziału ratunkowego stanowią (§ 14 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 15 marca 2007 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego; Dz. U. Nr 55, poz. 365):
1. ordynator (kierownik) oddziału i pielęgniarka oddziałowa;
2. lekarze w liczbie niezbędnej do zabezpieczenia prawidłowego funkcjonowania oddziału, w tym co najmniej jeden lekarz systemu przebywający stale w oddziale;
3. pielęgniarki lub ratownicy medyczni w liczbie niezbędnej do zabezpieczenia prawidłowego funkcjonowania oddziału.

Anna Gotkowska
ekspert Serwisu Prawo i Zdrowie,
Wolters Kluwer Polska
www.abc.com.pl
www.prawoizdrowie.pl

Komentarze  

RatMed
0 #1 RatMed 2010-04-06 00:13
Witam.
Mam pytanie dotyczące składów osobowych karetek.
Jak się ma prawo do tego gdy w składzie podstawowego zespołu ratownictwa medycznego są tylko dwie osoby i są nimi ratownik medyczny jako kierowca i pielęgniarka systemu ?
Cytować | Zgłoś administratorowi
dyspozytor
0 #2 dyspozytor 2010-04-06 00:38
Skład o którym napisałeś jest jak najbardziej zgodny z Ustawą o PRM i wg niej może funkcjonować. Jedyną przeszkodą może być to co dyskryminuje również ratowniczki medyczne czyli normy dotyczące dźwigania. Zapewniam Cię jednak, że takie zespoły funkcjonują w naszym kraju :-)
Cytować | Zgłoś administratorowi
RatMed
0 #3 RatMed 2010-04-07 01:41
To, że istnieją takie zespoły to bardzo dobrze wiem. Ale to, że "funkcjonują" to już raczej jest stwierdzenie nie na miejscu.
Nie mam nic przeciwko żeńskiej obsadzie karetek ale pod warunkiem, że są obsadzane jako trzecia osoba w karetce podstawowej albo czwarta osoba w karetce specjalistyczne j. Nie życzę nikomu aby znalazł się w ciężkim stanie gdy przyjedzie do takiej osoby zespół dwuosobowy w składzie ratownik i pielęgniarka.
Posłużę się przykładem:
godz. 3.00 w nocy, czwarte piętro, wąska klatka schodowa (na tyle wąska, że deskę ortopedyczną trzeba pionizować, o noszach zapomnij), pacjent skromnie ważący 100 - 120 kg., nieprzytomny, nikogo z bliskich ani żadnego sąsiada do pomocy zdolnego dźwigać nie ma. I co może zrobić w takiej sytuacji zespół o wyżej wymienionym składzie ?Każdy kto ma pojęcie o specyfice tej pracy dobrze wie, że taki zespół nie jest w stanie udzielić prawidłowo pomocy i dostarczyć tego pacjenta do szpitala. Przykładów podobnych można wymieniać w nieskończoność.
Cytować | Zgłoś administratorowi
marcin1975rm
0 #4 marcin1975rm 2010-04-07 10:36
Myślałem, że ktoś napisze to przede mną. "Przecież zawsze można o pomoc poprosić strażaków..." To oczywiście cytat wielokrotnie powtarzany przez jego zwolenników.
Cytować | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account