Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna wymaga niezawodnej komunikacji podczas akcji ratowniczych. Do tego celu używanym i sprawdzonym przez dziesięciolecia rozwiązaniem są radiotelefony. Muszą zapewniać dobrą słyszalność, wytrzymałość na warunki atmosferyczne oraz niezawodną eksploatację podczas wielu lat służby.

Z głośników wydobywa się świdrujący ryk syreny alarmowej. W ciągu kilkudziesięciu sekund z jednostki wyjeżdża wóz strażacki. Każdy strażak posiada swój radiotelefon, który podczas akcji stanowi tak samo ważny element wyposażenia, jak kask czy specjalne obuwie. Pojazd posiada własne urządzenie do łączności.

- Urządzenia abonenckie dzielimy na terminale przenośne i przewoźne. Te pierwsze wchodzą w skład wyposażenia ekipy, a urządzenia przewoźne dedykowane są do montażu w samochodzie - mówi Michał Adamowicz ze spółki Aksel, dostarczającej sprzęt polskim służbom. - Wciąż istnieje duże prawdopodobieństwo, że jadąca do pożaru lub wypadku jednostka wyposażona będzie w sprzęt komunikacyjny w technologii analogowej - twierdzi Adamowicz.

Szacuje się, że ponad 90 proc. jednostek Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Polsce wciąż korzysta z technologii analogowej. Generacje urządzeń profesjonalnych, które powstały w latach 90-tych XX wieku, gwarantują wprawdzie stabilną pracę i zapewniają dobrą jakość dźwięku, jednak ich najlepszy czas w najbliższych latach przeminie. Michał Adamowicz twierdzi, że technologia analogowa osiągnęła już kres możliwości rozwoju. Mówi, że wszystkie realizowane przez radiotelefony z tego okresu funkcje - biorąc pod uwagę rozwiązania oferowane obecnie - bazują na technologii sprzed kilkunastu lat. Do najczęściej używanych przez jednostki straży w naszym kraju modeli analogowych należą profesjonalne urządzenia przenośne i przewoźne, posiadające możliwość zaprogramowania ponad 100 kanałów pracy. - Mają wprawdzie swoje zalety - przykładowo - tanie materiały eksploatacyjne, jak akumulatory czy akcesoria podhełmowe. Większość tego sprzętu posiada też podwyższoną odporność na warunki atmosferyczne - IP54. Brakuje im jednak funkcjonalności, jaką oferują nowoczesne rozwiązania cyfrowe - mówi Michał Adamowicz.

Tradycyjne modele profesjonalnych radiotelefonów z tego okresu, które były i nadal są oferowane w Europie, posiadają funkcjonalność tzw. wywołań selektywnych 5-tonowych oraz niewielki czarno-biały wyświetlacz. Wywołania selektywne po odpowiednim zaprogramowaniu wszystkich urządzeń w sieci umożliwiają identyfikację abonenta przez dyspozytora na podstawie charakterystycznej melodyjki. Z uwagi na analogowy tryb transmisji, wszyscy użytkownicy systemu słyszą je na kanale, na którym prowadzi się rozmowy. Zabiera to „czas” w eterze i nie jest komfortowe. W większości radiotelefonów analogowych nie ma możliwości maskowania korespondencji w standardowym wyposażeniu, a przesyłanie danych jest skomplikowane i utrudnia komunikację głosową. Brakuje im też wbudowanych odbiorników GPS.

Więcej: tech.wp.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

MARIOLKA
+4 #1 MARIOLKA 2015-01-25 19:56
hełm, nie kask. pozdro:D
Zgłoś administratorowi

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account