Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
 W pierwszym kwartale roku firma Physio-Control wprowadziła na rynek produkt LUCAS™ CPR – szwedzkie urządzenie służące do mechanicznej kompresji klatki piersiowej. Są już pierwsze przypadki udanego wykorzystania w polskich warunkach sprzętu ułatwiającego pracę ratowników.
 
LUCAS™ CPR jest w pełni pneumatycznym urządzeniem, które służy do kompresji klatki piersiowej w razie wystąpienia Nagłego Zatrzymania Krążenia. Zasilany tlenem lub powietrzem, automatycznie wykonuje masaż serca, dając pewność, że kompresja będzie prowadzona ściśle według wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji z roku 2005.
 
Zgodnie z nimi masaż serca prowadzony jest bezustannie, w tempie 100 (±5) uciśnięć na minutę, o głębokości 4-5 cm. Mechaniczna precyzja pozwala na skuteczne prowadzenie resuscytacji krążeniowo – oddechowej, włączając w to trudniejsze przypadki reanimacji o długim czasie trwania lub przeprowadzanej w trakcie transportu pacjenta.
 
„Nawet doświadczeni ratownicy po kilkunastu minutach prowadzenia masażu serca odczuwają zmęczenie, które może skutkować zmianą rytmu czy też głębokości kompresji. Chociaż w pierwszej minucie skuteczność ręcznej kompresji sięga ok. 80%, to w kolejnych maleje aż do ok. 20%.” – mówi Ewa Kasprzak, przedstawiciel firmy Physio-Control, dystrybutora sprzętu. – „LUCAS™ natomiast zawsze zapewnia stabilny, jednostajny rytm uciśnięć o prawidłowej głębokości ”.
Zainstalowanie urządzenia na klatce piersiowej pacjenta trwa kilkadziesiąt sekund – polega na wsunięciu pod plecy deski stabilizującej, nałożeniu górnej części w postaci podkładki uciskającej oraz zapięciu rąk pacjenta pasami mocującymi.
 
Konstrukcja urządzenia pozwala na prowadzenie defibrylacji pacjenta bez konieczności zdejmowania LUCASa. Unikalną cechą urządzenia jest możliwość prowadzenia akcji ratowniczej przez godzinę bez potrzeby wyłączania sprzętu i przy zastosowaniu jednoczesnej defibrylacji. Można go zastosować podczas transportu pacjenta do szpitala czy też w przypadku zatrzymania krążenia, do którego doszło w wyniku hipotermii lub zatrucia lekami. LUCAS™ jest odporny na promieniowanie i nie przeszkadza przy obrazowaniu, może być z powodzeniem stosowany podczas interwencji wieńcowej (PCI).
 
 Tym sposobem, zespół reanimujący zyskuje nie tylko cenny w takich przypadkach czas, ale i „dodatkową parę ratowniczych rąk” do pomocy. Dużym atutem LUCASa jest jego poręczność: waży 6,3 kg i ma niewielkie rozmiary – 330mm x 650mm x 220mm (szerokość x wysokość x głębokość). Dzięki temu jest łatwy w transporcie i znajduje zastosowanie tak na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, jak i w karetkach pogotowia.

LUCAS™ to wytwór najnowocześniejszej myśli technologicznej w służbie medycyny. Pojawił się w Polsce już w trzy miesiące po premierze w Stanach Zjednoczonych. Pierwszym miejscem, w którym znalazł praktyczne zastosowanie jest SOR Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi. Do dnia dzisiejszego przeprowadzono tam dwie skuteczne reanimacje pacjentów z użyciem LUCASa. Najistotniejszym jest fakt, że u tych pacjentów nie odnotowano żadnych ubytków neurologicznych.

„Lucas zmienił funkcjonowanie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. – mówi dr n. med. Dariusz Timler, Ordynator Oddziału – „Tzw. "oszczędność rąk" i hemodynamiczna skuteczność to jego podstawowe zalety. Nasz SOR posiada teraz "dodatkowego dyżuranta" dr Lucas'a, który poprawił efektywność zespołu ratunkowego.”

Specyfikacja urządzenia:

Urządzenie: LUCAS™ CPR
Producent: JOLIFE
Dystrybutor: Physio-Control, dział firmy Medtronic.
 
Źródło zasilania: powietrze z instalacji szpitalnej oraz specjalnie przystosowanej butli o ciśnieniu 4-6 barów.
Częstość kompresji: zawarta w zakresie 100 ± 5 uciśnięć na minutę osiągalna w przedziale temperatur (+5°C do +25°C).
Siła kompresji: 530-600 N
Głębokość kompresji: 4-5 cm
Wyposażenie aparatu: torba, deska pod plecy, podkładka stabilizująca głowę, pasy do mocowania rąk pacjenta do urządzenia, wąż przedłużający (3,5m), łącznik do gniazda z powietrzem typu DIN lub AGA.
Akcesoria dodatkowe do mobilnego stosowania: kompozytowa butla ze sprężonym powietrzem, reduktor do butli kompatybilny z urządzeniem.
Wymiary urządzenia:
- po włożeniu do torby: (szer. x wys. x głęb.): 330mm x 650mm x 220mm
- po rozłożeniu: (szer. x wys. x głęb.): 500mm x 538mm x 230mm

Na temat firmy Physio-Control
 
Physio-Control, dział firmy Medtronic -  jest czołowym producentem sprzętu do ratowania życia i dostawcą rozwiązań z zakresu telemedycyny. Firma prowadzi ogólnopolski program „LIFEPAK Ratunek dla Serca” propagujący ideę powszechnego dostępu do defibrylacji. Szczegóły programu dostępne są na stronie: www.aed.pl
 

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

docent
0 #1 docent 2008-03-17 15:00
widze że jest bardzo przedatny i skuteczny
polecił bym dobry wynalazek jestem bardzo zadowolony bym był jak bym miał takie urządzenie w karetce
Zgłoś administratorowi
Organ18
-1 #2 Organ18 2008-03-27 17:28
Ja widziałem niestety za granicą takie urządzonko nie używałem hihi ale podobno super. Chociaż wolał bym używać swoich rąk niż użądzonka hmmmmm chociaż kto wie może by to było to dobre rozwiązanie w Polsce :D
Zgłoś administratorowi
1961
0 #3 1961 2008-05-10 00:23
Produkt ten z pewnością jest rewelacyjny i skuteczny ale z pewnością jego cena może być zbyt wysoką poprzeczką
Zgłoś administratorowi
ratownik22
0 #4 ratownik22 2008-05-10 15:54
a co jesli trzeba wykonac defibrylacje? czy urzadzenie zniesie wyladowanie?:-) pozdrawiam
Zgłoś administratorowi
RM_Lodz
+2 #5 RM_Lodz 2009-10-31 20:13
Lukas jest na stanie SOr-u w szptala Kopernika w Łodzi , koszt zakupu w 2007 roku 50000. Sprawdza się ostatnio po prawie 2,5 godzinnej reanimacji przy jego użyciu kobieta dalej cieszy się życiem i juz wyszła z naszego szpitala na własnych nogach. Niestety duza częsc starego personelu boi się tej nowości.
Zgłoś administratorowi
piguła
-3 #6 piguła 2009-12-27 13:48
Działa jak "młot pneumatyczny" dla czego nikt nie mówi o powikłaniach jego użycia. Przecież on uderza punktowo z dużą siłą w mostek, na pewno uszkadza mostek i żebra, a jeśli się przesunie w czasie resuscytacji co jest bardzo możliwe to uszkodzi wątroba lub śledzionę. Jeśli chodzi o zasilanie powietrzem w ambulansie to niestety pomyłka. Nikt z nas nie będzie dźwigał dodatkowych butli z powietrzem, bo i tak mamy już co dźwigać!!
Zgłoś administratorowi
mangus
-1 #7 mangus 2009-12-29 19:06
Cena z pewnością nie przekona potencjalnych nabywców - biorąc pod uwagę kondycję służby zdrowia. W samej karetce może i miałby zastosowanie, ale nikt nie weźmie pacjęnta do karetki dopuki się go nie ustablilzuje (jako tako), a dźwiganie dodatkowego balastu w ciasnych klatkach schodowych raczej nie napawa optymizmem.
Zgłoś administratorowi
hanka
0 #8 hanka 2009-12-29 21:23
Lucas waży 6,3 kg + butla do zasilania -- to duże dodatkowe obciążenie
podczas biegu do pacjenta nieprzytomnego np.3 piętro bez windy-- plecak reanimacyjny z butlą z tlenem,defibryl ator!
Cena urządzenia jest ogromna i jak czytamy powyżej 2 skuteczne reanimacje podczas pobytu w Koperniku ok.3 lat- ręce ludzi chyba skuteczniejsze i mniej powikłań po reanimacyjnych.
Wymiary urządzenia w torbie także dają wiele do życzenia!
Butla z sprężonym powietrzem ma tylko jeden serwis w Polsce!
Przydatny sprzęt w warunkach szpitalnych ,lecz najpierw inne rzeczy są do zmienienia w naszej służbie zdrowia!
Zgłoś administratorowi
marcin1975rm
0 #9 marcin1975rm 2009-12-29 21:40
Pewna firma, której nazwy z wiadomych przyczyn nie podam (chyba,że się dogadamy ;-) ), wprowadziła urządzenie o podobnym zastosowaniu aczkolwiek wydaje się, że skuteczniejsze, to raz a dwa kompatybilne z defibrylatorem tejże firmy. Koszt rzeczywiście może odstraszyć potencjalnych nabywców...
Zgłoś administratorowi
mangus
0 #10 mangus 2009-12-29 23:30
do hanki - co do butli to jeszcze pół biedy bo z kompozytu jest naprawdę lekka i kwestia jej "nabicia" to żaden problem wystarczy odpowiednia współpraca z psp (wiem bo jestem również strażakiem-rato wnikiem). To tak w kwestii serwisu i wagi butli. W każdym razie ma swoje gabaryty.
Zgłoś administratorowi
Krzysztof Kowalik
0 #11 Krzysztof Kowalik 2015-01-05 22:26
Mam do sprzedania używany Lucas CPR za 8tys zl.
Krzysztof
tel. 880-498-600
Zgłoś administratorowi

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account