Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Historia pogotowiaDawniej Filia Drawsko Pom. to dwie osobne instytucje: Powiatowe Pogotowie Ratunkowe i Rejonowa Kolumna Transportu Sanitarnego (RKTS) usytuowana w budynkach przy Pl. Orzeszkowej 3a w Drawsku Pomorskim.

Dzisiaj znajduje się w tym miejscu Geodezja. Pogotowie podlegało pod Szpital Powiatowy. Kolumna Transportu podlegała początkowo pod Wojewódzką Kolumnę Transportu Sanitarnego (WKTS) w Słupsku a później w Koszalinie. Pogotowie Ratunkowe to głównie personel medyczny: lekarze, felczerzy, pielęgniarki, sanitariusze, noszowi, administracja oraz ambulatoria i całe wyposażenie medyczne czyli doraźna pomoc medyczna. Rejonowa Kolumna Transportu Sanitarnego to: kierowcy, mechanicy, administracja oraz warsztaty naprawcze i tabor samochodowy czyli zabezpieczenie transportu.

Po wybudowaniu nowego budynku przy ul.Chrobrego 4 pogotowie zmienia siedzibę, kolumna nadal pozostaje na Pl. Orzeszkowej. Z czasem dochodzi do połączenia kolumny i pogotowia, obydwie placówki zaczęły działać pod wspólnym szyldem jako Pogotowie Ratunkowe w Drawsku Pomorskim podlegając pod Zakład Opieki Zdrowotnej (ZOZ) w Drawsku Pomorskim. Warsztaty naprawcze i siedziba kolumny przy Pl. Orzeszkowej zostały zlikwidowane. W 1999 roku Pogotowie Drawsko włączyło się do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie i do dzisiaj działa w tej formie jako jedna z filii WSPR Szczecin.

- Specjalne podziękowania dla Roberta Kowalczyka, Tadeusza Słowińskiego i Marka Komóra z Filii Drawsko Pomorskie za udostępnienie fotografii. Podziękowania również dla Pani Anny Karwackiej z Drawska Pom. za okazaną pomoc i dostarczenie cennych materiałów.

Poniżej zdjęcia wykonane w latach 1970-80 w dawnej bazie Pogotowia Ratunkowego i Kolumny Transportu przy Pl.Orzeszkowej 3a w Drawsku Pomorskim.

Image
Personel medyczny przed wejściem do siedziby Pogotowia i Kolumny Transportu w Drawsku Pom.
Image
Pracownicy Powiatowej Kolumny Transportu w Drawsku Pom. przed siedzibą zakładu - 1977 rok.
Image
Pracownicy Pogotowia i Kolumny Transporu przed siedzibą przy Pl. Orzeszkowej w Drawsku Pom.
Image
Pracownicy Kolumny Transportu. Widoczny ambulans sanitarny Fiat 125p.
Image
Mechanicy Kolumny Transportu. Widoczny ambulans sanitarny Warszawa - 1977
Image
RKTS Drawsko Pom. - ambulans sanitarny Fiat 125 p.
Image
RKTS Drawsko Pom. - warsztaty naprawcze. Ambulans sanitarny Nysa 522 podczas remontu.
Image
RKTS Drawsko Pom. - warsztaty naprawcze. Ambulans sanitarny Nysa 522 podczas remontu.


Uwaga !!!
Poszukuję starych fotografii i informacji dotyczących działalności Pogotowia. Drogi użytkowniku jeżeli jesteś w posiadaniu takich materiałów to proszę o .

Artykuł opracował: Piotr Bartnicki

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account