Gdyby więcej ludzi umiało udzielać pierwszej pomocy w nagłym zatrzymaniu krążenia 100 tys. osób rocznie w Europie mogłoby dalej żyć, twierdzi Europejska Rada Resuscytacji. Aktualnie mniej niż jedna osoba na dziesięć przeżywa to zdarzenie. Podjęcie RKO przez świadków zdarzenia może spowodować 2-3-krotny wzrost przeżywalności. Na razie tylko w 1 przypadku na 5 pozaszpitalnych NZK podejmowana jest resuscytacja.
Każdego roku u około 400 tys. Europejczyków występuje nagłe i niespodziewane NZK, z czego w ok. 350, tys. przypadkach zdarza się to poza szpitalem. Nagłe NZK poza szpitalem może zdarzyć się wszędzie, na przykład na ulicy, w miejscu pracy, w czasie ćwiczeń rekreacyjnych oraz innego typu wysiłku fizycznego.
-Niestety jedynie niewielki odsetek osób, u których występuje nagłe zatrzymanie krążenia poza szpitalem otrzymuje pomoc wystarczająco szybko, aby przeżyć” mówi professor Maaret Castrén, Karolinska Institutet, Szwecja, przewodnicząca ERC.
Przykładowo, w Wielkiej Brytanii szacuje się, że częstość występowania nagłego zatrzymania krążenia poza szpitalem wynosi 60 tys.przypadków rocznie i w 30 tys.z nich interweniują zespoły ratownictwa medycznego. Jedynie 14 procent dzieci i modzieży w szkołach regularnie uczy się udzielać pierwszej pomocy w postaci resuscytacji krążeniowo-oddechowej z użyciem AED.
Średnia częstość udzielania pierwszej pomocy przez świadków zdarzenia w Wielkiej Brytanii wynosi 30 procent, a przeżywalność pozaszpitalnego NZK wynosi tylko 2 – 12 procent. Częstość udzielania pierwszej pomocy przez świadków zdarzenia różni się w Europie, np. w regionie Andaluzji w Hiszpanii wynosi zaledwie 12 proc, w Niemczech 15 proc, w Holandii 61 proc, w Szwecji 59 proc.
Aktualna przeżywalność w pozaszpitalnym NZK w różnych krajach i regionach różni się znacznie. Ogólna przeżywalność w krajach tzw. Europy Wschodniej wynosi średnio 6 proc, podczas, gdy w Holandii i krajach Skandynawskich (Norwegia, Szwecja) sięga 40 proc.
Po raz pierwszy w jesieni tego roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC) i w ramach podnoszenia świadomości społecznej o problemie nagłego zatrzymania krążenia (NZK) będzie organizowany “Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca”. Celem inicjatywy jest powszechne nauczanie społeczeństwa udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe i niespodziewane NZK. Punktem kulminacyjnym akcji będzie dzień 16 października, kiedy akcja obejmie młodzież wszystkich krajów w Europie. To właśnie osoby w młodym wieku są głównymi adresatami tej kampanii, gdyż to w nich jest nadzieja na poprawę przeżywalności w pozaszpitalnym NZK w przyszłości. W tym samym dniu również członkowie Parlamentu Europejskiego będą uczeni udzielania pierwszej pomocy osobom z NZK z użyciem automatycznych defibrylatorów zewnętrznych (AED) włącznie. Akcji będzie towarzyszyła kampania plakatowa w różnych językach, w Polsce z udziałem Polskiej Rady Resuscytacji.
-Jesteśmy głęboko przekonani, że gdyby więcej ludzi było szkolonych w prowadzeniu resuscytacji (np. na lotniskach, ośrodkach sportowych, hotelach itp.) oraz gdyby więcej AED było umieszczanych w strategicznych punktach, można by zredukować o 50 procnet przypadki nagłych zgonów sercowych”, dodaje Prof Castrén.
Umieszczając wpomniane wyżej liczby w kontekście, szacunkowe 350 tys. pozaszpitalnych zgonów sercowych odpowiada 1,000 zgonom dziennie, każdego dnia w Europie tzn. 2 pełne somoloty jumbo jet rozbijające się codziennie bez osób przeżywających katastrofę. Dla porównania 28,000 ludzi rocznie ginie w Europie z powodu wypadków drogowych, ale trzeba podkreślić, że nakłady przeznaczane na bezpieczeństwo na drogach i w samochodach są niewspółmiernie większe niżśrodki przeznaczane na resuscytację krążeniowo-oddechową.
Kampania “Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca” podjęta przez ERC jest odpowiedzią na Deklarację Parlamentu Europejskiego z czerwca 2012 roku, w której państwa członkowskie nawołują do ustanowienia Europejskiego Tygodnia Podnoszenia Świadomości o Problemie Nagłego Zatrzymania Krążenia jako akcji edukacyjnej kierowanej do społeczeństwa, lekarzy oraz innych pracowników służby zdrowia.
Poza dziećmi i młodzieżą w wieku 12-16 lat a także młodymi dorosłymi, kampania “Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca” ma również na celu edukację nauczycieli, rodziców, osoby publiczne oraz polityków w zakresie pierwszej pomocy w NZK. ERC ma zamiar mobilizować i wspomagać wszystkie narodowe organizacje zajmujące sie resuscytacją w Europie poprzez plakaty, materiały informacyjne, porady i idee dotyczące kampanii, a szczególnie aktywizować szkoły, kluby sportowe i organizacje młodzieżowe.
W ramach kampanii dostępny będzie wielojęzyczny internetowy pakiet informacyjny ze wskazówkami jak prawidłowo prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, video demonstracje przykładowych RKO, aplikacje prowadzenia RKO wraz z informacjami na Twitterze i Facebooku oraz możliwościami interaktywnej wymiany opinii. Politycy Parlamentu Europejskiego wezmą udział w sesjach szkoleniowych i demostracjach RKO w trakcie “Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca”.
-Resuscytacja krążeniowo-oddechowa jest łatwiejsza niż większość ludzi uważa i z pewnością ratuje życie” dodaje Prof Castrén. “Jest zrozumiałe, że ludzie obawiają się prowadzenia resuscytacji, ale ta kampania pokaże, że jest to prosty i łatwy do nauczenia dla każdego sposób postępowania. Zależy nam na tym, aby członkowie społeczeństwa zrozumieli, że posiadają rzeczywistą siłę i możliwość uratowania życia. Nawet niewielki wzrost w odsetku świadków NZK podejmujących resuscytację może uratować wielu pacjentów”.
Strona organizatora: www.prc.krakow.pl
Źródło: medicalnet.pl
Komentarze
Początkowy zamysł był taki aby PP nauczali ratownicy medyczni. Oburzyło się środowisko nauczycielskie, że niby co to takiego, że oni też potrafią... No i mamy specjalistów od nauczania badania tętna czy też wkładania czegoś twardego między zęby podczas ataku drgawek. Niestety tacy wciąż istnieją...