Zaloguj
x
x
Zarejestruj
xOcena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 W dniu 8 września 2009r. w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie odbyła się zorganizowana przez Szczecińską Izbę Pielęgniarek i Położnych konferencja „Państwowe Ratownictwo Medyczne - plany a sytuacja obecna”. Patronat nad konferencją objął Wojewoda Zachodniopomorski Marcin Zydorowicz.

Konferencja rozpoczęła się od bardzo miłej uroczystości. Wojewoda wręczył pięciu osobom odznaczenia za długoletnią pracę w służbie zdrowia nadane przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Po tej uroczystej chwili rozpoczęły się wykłady związane z tematyką ratownictwa medycznego w woj. Zachodniopomorskim.
Inauguracyjny wykład „Medycyna, która ratuje życie” wygłosił prof. Cezary Pakulski, konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny ratunkowej. Jak ważne w procesie ratowania ludzkiego życia jest zastosowanie właściwych procedur począwszy od pierwszego ogniwa łańcucha przeżycia a skończywszy na wysokospecjalistycznym lecznictwie szpitalnym chyba nikomu nie trzeba uświadamiać. Dlatego tak ważne jest aby każdy kto bierze udział w ratowaniu ludzkiego życia potrafił robić to w pełni profesjonalnie.     

Kolejnym prelegentem był Krzysztof Patelak, ratownik medyczny z Centrum Doskonalenia Zawodowego Kadr Medycznych. Wykład „Podstawy prawne edukacji w dziedzinie ratownictwa medycznego” dotyczył zapisanej w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym konieczności zdobywania punktów edukacyjnych przez ratowników medycznych jak i odbywania w okresie rozliczeniowym kursów doskonalących oraz seminariów przez dyspozytorów medycznych. Jako instruktor prowadzący zajęcia w ramach m.in. kursów doskonalących dla Ratowników Medycznych K. Patelak zwrócił uwagę na konieczność weryfikacji firm oferujących pracownikom sektora ratownictwa medycznego takie kursy. Aby móc je przeprowadzać ośrodek szkoleniowy musi wykazać się odpowiednią kadrą oraz sprzętem dydaktycznym. Brak spełnienia owych formalnych warunków przez prowadzących kursy może skutkować ich unieważnieniem a co za tym idzie nie spełnieniem ustawowego obowiązku przez ratownika bądź dyspozytora medycznego.

Następnie p. Stanisława Wierzbicka z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego zaprezentowała „Plan działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego województwa zachodniopomorskiego na lata 2008-2010” czyli w największym skrócie ile zespołów RM z podziałem na specjalistyczne i podstawowe, gdzie na dzień dzisiejszy funkcjonują i gdzie są planowane Szpitalne Oddziały Ratunkowe oraz odrobina statystyki dotycząca funkcjonowania ratownictwa medycznego w naszym województwie. Zebrani dowiedzieli się także o planach stworzenia w najbliższym czasie siedmiu Centrów Powiadamiania Ratowniczego na terenie woj. Zachodniopomorskiego.

Dr n. med. Anna Hajduk omówiła „Wsparcie psychologiczne dla ratowniczego personelu medycznego”. Skąd biorą się problemy pracowników ratownictwa medycznego jak im zapobiegać oraz co zrobić aby nie ulec przedwcześnie „wypaleniu zawodowemu”? Miejmy nadzieję, że nikogo z nas to nie dosięgnie…

Po krótkiej przerwie na kawę i słodki poczęstunek rozpoczęła się druga cześć konferencji poświęcona jakości pracy pogotowia ratunkowego. Jako pierwszy głos zabrał mgr Janusz Daraszkiewicz, kierownik biura wezwań Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. „Zarządzanie informacją w pracy dyspozytora medycznego” jak wielkie ma znaczenie nie trzeba chyba nikomu uświadamiać. Dlatego wykonujący ogromnie odpowiedzialną pracę dyspozytorzy dostają coraz to nowsze, doskonalsze narzędzia usprawniające do maksimum ich pracę. Choć nie należy to do zadań najłatwiejszych zwrócono uwagę również na umiejętność udzielenia przez dyspozytora wskazówek osobie wzywającej, która może w ekstremalnych sytuacjach stać się najważniejszym ogniwem w „łańcuchu przeżycia” osoby potrzebującej pomocy. Kolejne zagadnienie, które poruszył J. Daraszkiewicz to zawarte w rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 7.05.2007r. ramowe procedury przyjmowania wezwań przez dyspozytora medycznego i dysponowania zespołami ratownictwa medycznego, rozporządzenie, którego treść powinna być każdemu dyspozytorowi doskonale znana. Na koniec, wspomniana wcześniej przez K. Patelaka, usankcjonowana prawnie konieczność edukacji dyspozytorów medycznych.

Następnie po raz kolejny głos zabrał prof. Cezary Pakulski, który omówił „Działania zespołu ratownictwa medycznego w terenie”. Główne zagadnienia wykładu to medyczne czynności ratunkowe podejmowane przez ratowników medycznych oraz pielęgniarki/pielęgniarzy systemu a także podejmowanie decyzji o transporcie pacjenta bezpośrednio do szpitala o odpowiednich referencjach mogących udzielić kompleksowych świadczeń związanych ze stanami bezpośredniego zagrożenia życia. Lista czynności oraz jej uzupełnienie w postaci listy leków, które ratownik medyczny może podać samodzielnie powinny każdemu z nas być doskonale znane. Czasem jednak możemy mieć do czynienia z sytuacją, która wymaga zastosowania czynności bądź leków wykraczających poza wyżej wymienione. Wydawać by się mogło-sytuacja bez wyjścia, szczególnie wtedy, kiedy zespół specjalistyczny daleko. Dysponujemy przecież środkami łączności, dzięki którym możemy skonsultować swoje działania z lekarzem zespołu S i na jego polecenie zastosować procedury wykraczające poza nasze kompetencje ustawowe. Drugi poruszany przez prof. Pakulskiego wątek to konieczność transportu pacjenta do odpowiedniego szpitala. Byłoby ideałem gdyby większa liczba szpitali w naszym województwie dysponowała centrami leczenia urazów wielonarządowych(na dzień dzisiejszy tylko w Szczecinie) czy też ośrodkami kardiologii inwazyjnej(dzisiaj takowe posiadają szpitale w Szczecinie, Koszalinie oraz od niedawna w Szczecinku), do których trafialiby pacjenci ze świeżym zawałem mięśnia sercowego. Na dzień dzisiejszy stan posiadania jest jednak taki a nie inny i należy dołożyć wszelkich starań aby pacjent trafił do właściwego ośrodka jak najszybciej.

Po wykładzie prof. Pakulskiego przyszedł czas na referaty przygotowane przez ratowników medycznych dotyczące wybranych przypadków oraz omówienia czynności ratowniczych w miejscu wezwania oraz dalszego postępowania z pacjentem. Była to również okazja do zdobycia 5pkt. edukacyjnych, z której jednak skorzystał tylko jeden ratownik. Pochwalę się trochę iż tym ratownikiem byłem ja. Prezentacja dotyczyła pacjenta ze świeżym zawałem mięśnia sercowego, u którego dodatkowo w czasie medycznych czynności ratunkowych doszło do nagłego zatrzymania krążenia.

Kolejny wykład wygłosił  dr n. med. Robert Jóźwa. „Złota godzina w kardiologii” tematycznie nawiązywała zarówno do wykładu prof. Pakulskiego jak i mojej prezentacji. Tematyka dotyczyła pacjentów z OZW pod postacią świeżego zawału i konieczności  jak najszybszego transportowania ich do ośrodków kardiologii inwazyjnej. W takiej sytuacji już sama decyzja o transporcie do takiego ośrodka ma dla dalszych rokowań pacjenta kapitalne znaczenie. Oczywiście nie zapominamy o odpowiednim postępowaniu z takim pacjentem już w miejscu wezwania.

Medyczne czynności ratunkowe omawiane były przez Marcina Podgórskiego, pełnomocnika Wojewody  ds. ratownictwa medycznego. Tematyka poruszana przez przedmówców M. Podgórskiego została przez niego omówiona w sposób szczegółowy, a jego wystąpienie można podsumować w następujący sposób. Mamy nie tylko możliwość ale też, a może przede wszystkim obowiązek wykonywać medyczne czynności ratunkowe.

Na zakończenie lek. med. Dorota Hawrus, spec. anestezjologii i intensywnej terapii omówiła „Rolę i zadania SOR w przypadku zaistnienia zdarzeń nadzwyczajnych (masowy wypadek komunikacyjny)”. Prezentacja dotyczyła SPWSZ w Szczecinie. Choć prezentacja uświadomiła nam, że szpitale są przygotowane na taką ewentualność, należałoby jednak życzyć sobie aby przedstawiany przez D. Hawrus plan nigdy nie musiał być wdrożony w życie.  

Ponieważ konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem organizatorzy wyrazili chęć organizacji kolejnych, być może nawet cyklicznych spotkań i dyskusji na temat sytuacji ratownictwa medycznego w naszym województwie. Warto wspierać tą inicjatywę tym bardziej, że za udział w konferencji ratownicy medyczni otrzymywali punkty edukacyjne.

Marcin Borowski

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Piotr43
+3 #1 Piotr43 2014-02-12 10:57
Panowie, podobno Pan Tusk szykuje ustawę o całkowitej prywatyzacji pogotowia ratunkowego w Polsce. Jak wiadomo skończy się to całkowitą likwidacją etatów w całym kraju i drastycznym obniżaniem stawek...kto da mniej ten pracuje,...już są placówki, gzie po "dzikiej" reformie ostatniego roku obsługę ratownictwa przejęły firmy prywatne i oferowały po 10 i 12 zł/godz brutto...trzeba się zorganizować i zacząć wreszcie działać ku znacznego podniesienia stawek dla ratowników. Lekarz robiąc to samo dostaje 100zł zł/godz a ratownik 10zł... paranoja
Zgłoś administratorowi
irek
+4 #2 irek 2014-02-12 13:51
Cytuję Piotr43:
Panowie, podobno Pan Tusk szykuje ustawę o całkowitej prywatyzacji pogotowia ratunkowego w Polsce. Jak wiadomo skończy się to całkowitą likwidacją etatów w całym kraju i drastycznym obniżaniem stawek...kto da mniej ten pracuje,...już są placówki, gzie po "dzikiej" reformie ostatniego roku obsługę ratownictwa przejęły firmy prywatne i oferowały po 10 i 12 zł/godz brutto...trzeba się zorganizować i zacząć wreszcie działać ku znacznego podniesienia stawek dla ratowników. Lekarz robiąc to samo dostaje 100zł zł/godz a ratownik 10zł... paranoja

Coś poknociłeś ma być tak lekarz dostaje 100zł/godz.nic nie robiąc
Zgłoś administratorowi
R05k
+2 #3 R05k 2014-02-12 14:57
Trzeba przestępcę Donalda T. i jego sitwę pogonić na cztery wiatry najlepiej do ciupy.
Zgłoś administratorowi

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account