Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ratownicy PCPM przekazują polskim szpitalom do dyspozycji namioty medyczne, których używają podczas misji zagranicznych. Rozstawione szpitale polowe pozwolą na weryfikację pacjentów, zanim ci trafią do szpitali czy na oddziały ratunkowe. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa w placówkach, które dziś są szczególnie na to narażone i zmniejszymy ryzyko ich zamknięcia. Dzielimy się również medycznym sprzętem, środkami dezynfekcyjnymi, ubraniami jednorazowymi i rękawiczkami. Wesprzyj akcję na pcpm.org.pl/ratownicy

Placówki medyczne, w których pracują członkowie Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM, potrzebują wsparcia. I my się w to angażujemy. Zaczęliśmy od przekazania do dyspozycji namiotu medycznego Warszawskiemu Szpitalowi dla dzieci przy ul. Kopernika.

– Namiot medyczny będzie pełnił w naszym szpitalu funkcje stacji triażowej. Obejmiemy wstępnym badaniem pacjentów, personel, jak i inne osoby przekraczające bramę Warszawskiego Szpitala dla Dzieci – mówi Izabela Marcewicz-Jendrysik, dyrektor Warszawskiego Szpitala dla Dzieci. – W dobie obecnego kryzysu epidemicznego, wszelkie działania stojące na straży zapewnia bezpieczeństwa zdrowotnego są niezbędne. Bardzo dziękujemy Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej za wsparcie naszego szpitala w ratowaniu zdrowia i życia pacjentów – dodaje.

 – Namiot ma powierzchnię 26 m2 i został stworzony do działań medycznych w najtrudniejszych warunkach, niezależnie od klimatu. Wyposażony jest w przegrody zapewniające zachowanie intymności pacjenta podczas badania, siatki sufitowe do podwieszania aparatury medycznej oraz rękawy nadmuchowe, które pozwalają zachować odpowiednią temperaturę wewnątrz namiotu. – Przekazaliśmy także krótkofalówki, które pozwolą na utrzymanie stałego kontaktu z izbą przyjęć – mówi Tomasz Lipert, koordynator logistyki Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM.

Po tym, jak otrzymaliśmy informację od szpitala w Łańcucie, gdzie pracuje jeden z naszych ratowników, o tym, że brakuje potrzebnego sprzętu, zareagowaliśmy natychmiast. Szpital ten został przekształcony w zakaźnym w związku ze zwiększającą się liczbą osób zakażonych koronawirusem, dlatego podjęliśmy decyzję o wsparciu go naszymi zasobami. Potrzebne materiały trafią jak najszybciej do tego szpitala.

– Wysłaliśmy z magazynu, co mogliśmy, pozostając w gotowości na wezwanie WHO, bo jesteśmy zespołem certyfikowanym przez Światową Organizację Zdrowia. Do Łańcuta wysłaliśmy środki dezynfekcyjne, zestawy ubrań jednorazowych oraz rękawiczki – tłumaczy Michał Madeyski, koordynator Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM. – Dbamy o to, aby członkowie Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM byli bezpieczni w miejscu swojej pracy. Dziś są potrzebni w kraju. – dodaje.

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM jest jedyną w Polsce i jedną z kilku w Europie medycznych grup szybkiego reagowania, zdolnym do wyjazdu do strefy dotkniętej klęskami żywiołowymi (np. trzęsieniem ziemi) lub kryzysami humanitarnymi w ciągu 24 godzin. Jest prowadzony i finansowany przez Fundację PCPM jako część jej działalności statutowej. W miejscu katastrofy działa pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jest certyfikowany przez WHO jako tzw. Type 1 Emergency Medical Team – EMT jako jeden z siedmiu na świecie zespołów działających przy organizacji pozarządowej. Zgodnie w wymogami WHO jest on zdolny do niesienia pomocy nawet w najbardziej zniszczonych obszarach przez okres od 2 do 4 tygodni, posiadając własne namioty szpitalne, zapas materiałów medycznych dla 1400 pacjentów, zapas żywności oraz autonomiczne systemy oczyszczania wody i produkcji energii elektrycznej – łącznie prawie 5 ton wyposażenia. W akcji ratunkowej uczestniczy zazwyczaj od 16 do 20 osób.

https://pcpm.org.pl/

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account