Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Już w 2014 roku WSPR Bydgoszcz podjęła inicjatywę zmiany barw swoich ambulansów. Pomysł z Bydgoszczy spodobał się również specjalistom z Ministerstwa Zdrowia, od nowego roku wszystkie karetki systemowe będą żółte.

Ministerstwo Zdrowia nie chce aby karetki systemowe były mylone z karetkami transportowymi, stąd pomysł ujednolicenia barw ambulansów w całym kraju. Karetki ratownictwa medycznego będą przemalowane na żółto, z czerwonymi i niebieskimi pasami odblaskowymi.

Stanowisko Ministerstwa Zdrowia

Jak poinformował nas Leopold Żółtek - koordynator ministerialnego projektu ujednolicenia barw ambulansów systemowych, ten pomysł skutecznie rozgraniczy zakres uprawnień karetek transportowych różnych firm i karetek realizujących zadania Państwowego Ratownictwa Medycznego. Co prawda i jedne i drugie pojazdy służą do transportu chorych, jednak ich zadania są zupełnie inne. Karetki systemowe z założenia służą wyłącznie do pomocy osobom które potrzebują pomocy natychmiast, stąd powinny posiadać najwyższy poziom uprzywilejowania.

Docierają do nas sygnały, że firmy komercyjne często bezkarnie nadużywają sygnałów dźwiękowych i świetlnych przewożąc osoby nie wymagające uprzywilejowanego transportu.

Jeżeli już dojdzie do jakiegoś wypadku lub zatrzymania nietrzeźwego kierowcy karetki, media w swoich doniesieniach zupełnie nie rozgraniczają jaka konkretnie karetka brała udział w tym zdarzeniu - to jednak jest bardzo ważne. Druga sprawa to uczestnicy ruchu, widząc żółtą karetkę już powinni zwrócić swoją szczególną uwagę czy jest ona w tym momencie uprzywilejowana, czy też nie.

Co o pomyśle sądzą sami ratownicy?

- Ciągle jesteśmy zaskakiwani nowymi pomysłami. Całkiem niedawno dowiedzieliśmy się, że będziemy mieli większy zakres uprawnień, że chcą nam wrzucić do karetek USG, chodzą plotki, że ma też być mobilny traumascan. Teraz te żółte karetki. Osobiście nie jestem entuzjastą tego koloru i jak dla mnie to pomysł który pochłonie kolejne pieniądze które powinni dorzucić do naszych marnych zarobków. Może lepiej zweryfikować kto z tych firm transportowych może tak naprawdę korzystać z uprzywilejowania, niż malować wszystkie karetki na żółto. Osobiście wole mojego białego Sprinterka, głupio by wyglądał jakby go teraz na żółto prysnęli - mówi Bartosz Kieruj , ratownik z WSPR Szczecin.

Jak zapewnia Ministerstwo Zdrowia, każda placówka która działa w Systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego w Polsce i dysponuje karetkami otrzyma dodatkowe dofinansowanie. - Jeżeli tylko wystarczy środków będziemy też ujednolicać dźwięki ostrzegawcze ambulansów, to jednak dalszy etap naszych prac nad tym projektem dopowiada Leopold Żółtek z Ministerstwa Zdrowia.

Obecnie pogotowie w Bydgoszczy posiada 16 ambulansów. Wszystkie już niebawem będą w nowych żółtych barwach, podobnie jak maszyny Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Oprócz 16 tradycyjnych karetek, bydgoska stacja pogotowia ratunkowego posiada od niedawna jeden motoambulans - już żółty.

RMK/press

Powyższy artykuł był tylko "Prima Aprilisowym" żartem:

Prima Aprilisowy żart: "Karetki systemowe tylko w żółtym kolorze - to nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia"

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Piosty
0 #1 Piosty 2016-04-01 17:27
A co z prywatnymi firmami które posiadają żółte karetki nasze od lat są żółte celowo zęby odróżnić się od karetek Państwowego Pogotowia w Nowym Sączu tym samym są to barwy naszej firmy identyfikujące nas na rynku
Zgłoś administratorowi
Pitt
-2 #2 Pitt 2016-04-02 11:25
"Jak poinformował nas Leopold Żółtek - koordynator ministerialnego projektu ujednolicenia barw ambulansów systemowych" Ciekawe ile pan koordynator zarabia? No głupszych stanowisk dla swoich ziomów w ministerstwie wymyślić się nie da? A czy nie można że karetki systemowe są białe a pozostałe żółte?
Zgłoś administratorowi
Pitt
-2 #3 Pitt 2016-04-02 11:43
"Jak poinformował nas Leopold Żółtek - koordynator ministerialnego projektu ujednolicenia barw ambulansów systemowych" chyba słodko jest piastować takie stanowisko i zajmować się takimi głupotami za pare tysi. A czy nie można żeby inne się pokolorowały a systemowe zostały białe? A na podwyżki dla ratowników kasy nie ma, tylko trzeba powołać Pana koordynatora i płacić mu kasę za głupoty.
Zgłoś administratorowi
BiBi
0 #4 BiBi 2019-10-07 14:39
Widocznie pan Leopold ma szwagra lakiernika albo kogoś innego w rodzinie haha
Zgłoś administratorowi

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account