Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych poinformował o spotkaniu z Pełnomocnikiem Rządu ds. Państwowego Ratownictwa Medycznego, wiceministrem zdrowia Waldemarem Kraską. Czego dotyczyło spotkanie?

- Spotkanie w miłej atmosferze. Pan minister wykazał zrozumienie dla naszych problemów, które - jak sam określił - wynikają z rozmów dyżurowych z ratownikmi z PR Siedlce i są jego priorytetami - wskazuje w notatce ze spotkania przewodniczący związku Piotr Dymon.

Jak poinformował, poruszone problemy to:

1. Zwiększenie finansowania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne; zaproponowałem do 3 mld procentowo rocznie od 2020 do 2022 w szczególności stawkę za dobokaretkę - zapewnienie o zwiększeniu budżetu SPRM na rok 2020 o ok.14 proc. Z naszej strony wskazano konieczność naznaczenia kwot tak, żeby nie można ich wykorzystać w innym celu niż SRPM.

 

2. Wyłączenie ZRM spod szpitalnictwa do samodzielnych podmiotów.

3. Ustawa o zawodzie i samorządzie ratowników medycznych; zapewnienie o wpisaniu do prac rządu w tej kadencji i kontynuowaniu po wyborach.

4. Zmiana systemu emerytalnego umożliwiająca przejście ma wcześniejszą emeryturę po 25 latach pracy dla pracowników medycznych Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne(ZRM,SOR,DM) - zwrócono uwagę na wyniszczający psychicznie i fizycznie charakter pracy.

5. Ścieżka rozwoju zawodowego ratownika medycznego (studia pomostowe,studia II, kursy specjalizacyjne itp), 6-dniowy urlop szkoleniowy, konsultant w dziennie ratownictwa, sposoby zachęcenia nowych osób do pojęcia edukacji w zawodzie ratownika medycznego oraz przekonania aktualnie pracujących do pozostania w zawodzie.

6. Skład Zespołu Ratownictwa Medycznego zawsze trzyosobowy i w pełni medyczny. Pan minister uważa, że dwie osoby to za mało.

7. Dodanie do tabeli wynagradzania, w myśl ustawy o ustalaniu minimalnego wynagradzania, współczynnika 1,05 (nasza propozycja to 1,3) dla pracowników medycznych Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne (ratownik medyczny, pielęgniarka systemu-ZRM,SOR,DM) i gwarantowanym corocznym procentowym (0,5-1 proc. zasadniczego wynagrodzenia) wzrostem wynagrodzeń.

8. Możliwość wyboru formy zatrudnienia (umowa o pracę, umowa cywilnoprawna) z naciskiem na proponowanie umowy o pracę jako pierwsza forma (ZRM,SOR,DM).

9. Ustalenie minimalnej stawki godzinowej, siatki płac dla całego kraju dla pracownika medycznego Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne (ZRM,SOR,DM). Z mojej strony padła propozycja na poziomie nie mniej niż np. 35 zł netto/godzinę pracy.

10. Rozporządzenie o dodatkach zapewnienie o wypłacie na aktualnych zasadach 1200 brutto brutto do końca roku i zwiększeniu finansowania zgodnie z rozporządzeniem do kwoty 1600 (rozmowy pod koniec roku) oraz ewentualne czasu włączenia dodatku do podstawy wynagrodzenia.

11. Miejsce ratownika w systemie szpitalnym-przyszłe zmierzenie się z trudną decyzją o nie zatrudnianiu ratowników poza SPRM w celu ściągnięcia do SPRM poprzez stworzenia odpowiednich warunków pracy w zakresie finansowym i możliwości rozwoju zawodowego.

- Ogólne wrażenie dobre, ale z umiarkowanym entuzjazmem i nadzieją na dobrą współpracę - podsumowuje spotkanie Piotr Dymon.

Źródło: politykazdrowotna.com

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

markus99
0 #1 markus99 2019-09-15 11:12
No niestety entuzjazmu nie należy się spodziewać i to prawda.Natomias t pozostają pytania jak długo jeszcze będziemy wykorzystywani przez szpitale ,system za taką kasę?dlaczego ratownictwo jest okradane i personel????? Dlaczego odnoszę coraz większe wrażenie że związki zawodowe trzymają stronę pracodawcy.Nie dziwię się że ludzie uciekają z zawodu,wykształ ceni ze stażem świetnie przygotowani do pracy .Czy nie warto pracować gdzie indziej za dwa razy większą kasę i nie użerać się z patologią, pytanie jak długo jeszcze???????
Zgłoś administratorowi

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account