RUTYNOWA DIAGNOZA

Więcej
2013/01/11 08:51 - 2013/01/11 08:55 #8782 przez ww61
Replied by ww61 on topic Odp: RUTYNOWA DIAGNOZA
Mimo iż moje odpowiedzi dotyczyły głównie RUTYNOWEJ DIAGNOZIE zalała mnie fala krytyki.Może ty Patryku,jako mąż opatrzności potrafisz w dużo większym stopniu niż ja,dyplomowany ratownik mdyczny pracujący w zespolach pomocy doraźnej od 1983 roku wyjaśnić dlaczego młodzi ratownicy nie lubią głosu doświadczenia.Może nawet zauważysz,że cytowałeś moje wcześniejsze słowa.Wszystko zaczęło się od zabierania wszystkich pacjentów do szpitala z wyjaśnieniem dlaczego no ale młoda butność nawet nie czytając treści tylko ww61 eksplodowała.Zapewne w jakimś stopniu nasza wiedza potrafi nam postawić Rutynową Diagnozę ale nie zapominajmy,że mamy do czynienia z człowiekiem i jeśli coś zlekceważymy może to kosztować jego życie.To wg Ciebie w niewielkim stopniu Patryku to 29lat doświadczenia i ocena na dyplomie,która wydaje się nieosiągalna.Zobaczmy w naszych pacjentach naszych bliskich i miejmy czyste sumienie.Patryku i nie tylko
Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/01/11 14:09 - 2013/01/11 14:10 #8784 przez Darth Vader
Replied by Darth Vader on topic Odp: RUTYNOWA DIAGNOZA

Gdzie kupiliście wazelne bezmyślni klakierzy?Dobrze,że nie jestem ratowniczką i nie mieszkam w Polsce a materiał ciekawy dla psychologa socjologa i kto wie czy nie dla psychiatry :woohoo:

Wpadnij zatem do naszego pięknego kraju, choćby na urlop, a miejsce w Tworkach masz załatwione bez skierowania i kolejki.

ww61, zapewniam Cię! Od dnia wejścia w życie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym nie zawiozłem do szpitala rzeszy pacjentów, bo uznałem w ramach swoich kompetencji, że nie ma takiej potrzeby. I możesz wierzyć lub nie, przez 6 lat nie było w związku z moimi usługami ani jednej reklamacji. Nie chwalę się. Stwierdzam jedynie fakt. Nie musisz brać ze mnie przykładu. Proszę jedynie, abyś przestał lansować tezę o swojej nieomylności...

Ciemna strona ratownictwa medycznego
Bez turbo (ze specjalną dedykacją dla ww61)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/01/12 09:21 #8790 przez Maciej S.
Replied by Maciej S. on topic Odp: RUTYNOWA DIAGNOZA

Masz rację EKG jest badaniem na tyle zgrubnym i mało miarodajnym że w zasadzie to chyba przestanę z niego korzystać.


Parę dni temu wysłałem na PCI pacjenta z ujemnymi troponinami i bez uniesienia ST - na podstawie karetkowego EKG.

Jeśli nie mamy pewności, zapis komputerowy, teletransmisja. (Brzmi trochę jak science-fiction, ale naszą matką w tym zawodzie są ustawa i wytyczne).


Teletransmisja chyba aż takim SF nie jest, nawet biorąc pod uwagę polskie warunki.

Jeśli diagnoza jest prowadzona tylko poprzez wywiad i mierzenie ciśnienia jest to karygodny błąd. Prokuratora nie będą interesowały dwa drinki wypite na sylwestrze przez pacjenta i rzekomy brak wskazań do dalszej diagnozy.


Urok świąt i Sylwestra - w większośći przypadków bóle brzucha będą wynikały z przejedzenia i alkoholu. To niestety usypia czujność i sprzyja szablonowemu traktowaniu pacjentów. Stąd błędy, zwłaszcza jeśli pacjent jest rzekomo bez większych obciążeń.

Prokuratora i sąd będzie interesować przede wszystkim to co biegły napisze w opinii. Wszak sąd wiedzy medycznej nie ma i nie wie czy dany błąd (w tym przypadku diagnostyczny) był poważny czy nie. \

Jolcia i jej rodzina mogłaby zgłosić sprawę gdzie trzeba - zapewne straszliwego wyroku by nie było, ale ratownicy z interwencji mieliby nauczkę na przyszłośc. W końcu nikt nie lubi takiego kontaktu z wymiarem sprawiedliwości.
W najgorszym wypadku można iść siedzieć na 5 lat z 160 kk § 2.

Może ty Patryku,jako mąż opatrzności potrafisz w dużo większym stopniu niż ja,dyplomowany ratownik mdyczny pracujący w zespolach pomocy doraźnej od 1983 roku wyjaśnić dlaczego młodzi ratownicy nie lubią głosu doświadczenia.


Być może dlatego, że doświadczenie powinno wynikać z konkretnej wiedzy, a w wielu przypadkach niestety nie wynika.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/01/12 12:19 #8792 przez Patryk
Replied by Patryk on topic Odp: RUTYNOWA DIAGNOZA
ww61,Nie podważam Twojego autorytetu, nie miałem tego ani w planach, ani w zamiarach. W 1983r. jeszcze nawet nie byłem w planach. Doceniam Twoją wiedzę i doświadczenie w zawodzie, ale sam wiesz, że rozpędziłeś się w paru kwestiach i to jakby przeprowadziło mnie na tą drugą stronę tego sporu. Być może czasy ratownictwa się zmieniły, poza tym doświadczenie nabieramy w zupełnie innych miejscach. Ciesze się, że czynnie bierzesz udział w tym forum, bo od tego ono jest. Nawet wtedy, kiedy ktoś zbędnie próbuje Cię sprowokować, tak jak to zrobiła KASIA, której posty opierały się o temat Hyde-Parku i nie wnosiły nic świeżego do tematu, co spowodowało przepychankę. Nie miałem zamiaru urazić nikogo, tym bardziej wpłynąć na czyjeś doświadczenie i wiedzę.

Rutynowa diagnoza, jak sam temat wskazuje jest jak najbardziej trafną, negatywną oceną dla tych ratowników. Mam nadzieję, że takich będzie co raz mniej. Pozdrawiam :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/01/13 11:06 #8796 przez ww61
Replied by ww61 on topic Odp: RUTYNOWA DIAGNOZA
Bardzo dziękuję Wam koledzy za słowa wsparcia.Nasza praca wymaga od nas często podejmowania decyzji.Każdy podejmuje je po swojemu i nie ma w tym nic dziwnego.Kilka razy jeżdżąc S-ką odbyliśmy wizyty krótko po kolegach z P tzw poprawki kiedy to po podaniu niezbędnych leków wizyty kończyliśmy szybkim ratującym życie transportem do szpitala.Zdarzyło się że czyjaś ambicje pozbawiły życia członkinię rodziny kolegi stąd kiedyś użyłem słowa pogarda bo do szpitala nie bło daleko a można było wezwać zespół z lekarzem do pomocy.Wiem,że obraz kliniczny zastany może często różnić się od tego,który pojawi się za godzinę.Nawet lekarze z S-ek bardzo często nie leczą a dla spokoju sumienia,by czegoś nie przeoczyć zabierają pacjenta di szpitala.Myślę,że to nic złego mieć własny punkt widzenia poparty badzo asekurującymi przepisami wewnętrznymi.
Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/01/13 11:32 #8799 przez Darth Vader
Replied by Darth Vader on topic Odp: RUTYNOWA DIAGNOZA

Może ty Patryku,jako mąż opatrzności potrafisz w dużo większym stopniu niż ja,dyplomowany ratownik mdyczny pracujący w zespolach pomocy doraźnej od 1983 roku wyjaśnić dlaczego młodzi ratownicy nie lubią głosu doświadczenia.


Być może dlatego, że doświadczenie powinno wynikać z konkretnej wiedzy, a w wielu przypadkach niestety nie wynika.

Amen

Ciemna strona ratownictwa medycznego
Bez turbo (ze specjalną dedykacją dla ww61)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Ania82ricko1stmangus
Czas generowania strony: 0.339 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

    • arekpawel3 Avatar
    • Opinie na temat nowego kierunku studiów podyplomow...
    • Witajcie,prowadzę obecnie projekt badawczy, którego celem jest określić zapotrzebowanie na nowy kierunek studiów- fizjolog sportowy. Uczelnia poprosiła o zebranie wypowiedzi także od ratowników medycznych. Otóż ratownicy posiadają wiedzę nt fizjologii organizmu, a być może w tym gronie są osoby interesujące się sportem lub chcące pogłębiać wiedzę w tym zakresie.W związku z tym zwracam się z prośbą o podzielenie się...
    • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Uczelnie medyczne
    • 2023/12/05 09:41
    • ladybird23 Avatar
    • uprawnienia
    • Witam, mam pytanie dotyczące uprawnień. Otóż, jeśli ktoś skończył ratownictwo ponad 13 lat temu, nigdy nie pracował w zawodzie ratownika, zmienił zupełnie branżę, nie przechodził żadnych przeszkoleń w temacie ratownictwa itd to czy może np prowadzić kursy pierwszej pomocy, zabezpieczać imorezy jako ratownik? Będąc na etacie w zupełnie innej branży i nie mając zatrudnienia w żadnej placówce zdrowia itd
    • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Dyskusja ogólna (PRM)
    • 2023/10/30 12:39
    • Macias Avatar
    • Ratownik nie aktywny zawodowo
    • Podepnę się pod temat. Uzyskałem prawo do wykonywania zawodu w 2015 roku i od tamtej pory czynnie nie pracowałem w zawodzie za wyjątkiem pandemii, gdzie pobierałem próbki od pacjentów w mobilnym zespole. Teraz zastanawiam się nad powrotem do zawodu. Jak ugryźć temat? Czytałem, że potrzebny jest kurs trwający 6 miesięcy. Wiecie może jak ugryźć temat? 
    • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
    • 2023/10/13 21:31
    • MichałS97 Avatar
    • Staż na bloku ?
    • Witam Myślałem ostatnio nad miejsce w którym moglbym się porządnie nauczyć intubacji. Stąd pytanie czy ma ktoś doświadczenie w pracy/stażu na bloku? Czy jest to wogóle możliwe dla rm ? Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • W Medycyna Ratunkowa / Medyczne czynności ratunkowe
    • 2023/09/17 21:29

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account