RUTYNOWA DIAGNOZA

Więcej
2013/01/06 22:26 #8718 przez Jolcia
RUTYNOWA DIAGNOZA was created by Jolcia
Pragnę podzielić się z Państwem przykrą sytuacją, która miała miejsce 1.01.2013r.Moja teściowa miała ucisk w klatce piersiowej,wymioty, biegunka, omdlenia,b.niskie cisnienie.Wezwaliśmy karetkę.Pan ratownik nie słuchając dobrze co się mówiło,ocenił sytuację tak-cytuję: "był wczoraj alkohol(był to sylwester-teściowa wypiła 2 drinki),więc jest to REFLUKS+KAC,zalecił rutynowo coś na zgagę i pić mleko.
Na szczęście inny lekarz lepiej ocenił sytuację:BYŁ TO ZAWAŁ SERCA(skończyło się dobrze, ale było blisko nieszczęścia).
MOJE WYRAZY POGARDY DLA RAT.MED.Z INTERWENCJI 1.01.2013r ok.godz.16 W GD.BRZEŹNO, WSTYD!!!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/01/07 09:39 - 2013/01/07 09:43 #8720 przez ww61
Replied by ww61 on topic Odp: RUTYNOWA DIAGNOZA
Rozumiem Twą determinację Jolcia ale jeszcze raz od początku opowiedz co i kto,proszę.Rola ratownika medycznego polega na udzieleniu pierwszej pomocy i przewiezieniu do szpitala.Niestety lub stety trzeba wpisać wstępne rozpoznanie wg kodów z ICD-10.Ratownik nie ma prawa zostawić pacjenta w domu(info potwierdzone na kursie za 120 pkt)a jeśli nie chce trzeba skutecznie go namówić bo jego podpis na karcie w sądzie mało znaczy.Od około 2 lat nie lekceważy się objawów gastrycznych(nie tak dawno ból brzucha plus objawy kliniczne i EKG okazał się zawałem ściany dolnej m. sercowego to zresztą typowe objawy zawału tego obszaru serca).Gardzę kolegami ratownikami,którzy bawią się w stawianie diagnozy plus leki,czesto spoza naszej puli i zostawiają wbrew ustawie w domu

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/01/07 09:45 - 2013/01/07 09:55 #8721 przez Patryk
Replied by Patryk on topic Odp: RUTYNOWA DIAGNOZA
Nie powinnaś tego tak zostawić. Taki ratownik może odbierać kilka podobnych wezwań w tygodniu. W przypadku osób starszych, które często nie mają świadomości prawnej i przede wszystkim medycznej myślą, że faktycznie ktoś umarł z powodu kaca, który rzekomo kogoś złapał, nawet w przypadku starszej kobiety po sylwestrowym szampanie. Brak znajomości wytycznych, które nas obowiązują. Działając w ten sposób nie pozbieramy się nigdy próbując zatrzeć ślady po wielu aferach, m.in. tej w Łodzi. Tamte czasy dawno minęły, niesmak nadal został, a pozostałe sytuacje tylko go podkreślają i przedłużają. Nie jest to dobre dla służby zdrowia. Wiele osób się ze mną nie zgodzi, bo od zawsze ludzie traktują nas jak tych złych. Dlaczego w innych krajach ludzie są zdolni to przeżegnania się widząc jadącą karetkę na sygnale? Nie wspomnę już o kulturze prowadzenia pojazdu podczas transportu pacjenta, bo raczej z tego zdajemy sobie sprawę. Wystarczy wyjechać 50km od zachodniej granicy nieco wgłąb.

Dobrze byłoby, gdybyś jeszcze raz opisała całą sytuację z poziomu gapia. Mniej więcej jakie badania były robione na miejscu, wywiad i zebrane informacje od pacjentki, po prostu więcej informacji.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/01/07 18:24 #8725 przez yasiu_s
Replied by yasiu_s on topic Odp: RUTYNOWA DIAGNOZA
Kolego ww61, co tak gardzi innymi, podaj mi proszę podstawę prawną, która zakazuje pozostawienia w domu pacjenta?
Jestem z tych pogardzanych przez Ciebie - tak, zostawiam pacjenta w domu i mówię to wszem i wobec. Nie ma "stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego" to nie wożę do szpitala.

Wkleję tu Tobie definicję, byś daleko nie musiał szukać ustawy - stan nagłego zagrożenia zdrowotnego to stan polegający na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała lub utrata życia, wymagający podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia.

Jak znajdziesz podstawę prawną to proszę przytocz ją tutaj, bo Twoje "zasłyszane" wieści nie stanowią z całym szacunkiem nic. A ustawa mówi jasno, kogo należy transportować a kogo nie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/01/07 19:29 #8726 przez ww61
Replied by ww61 on topic Odp: RUTYNOWA DIAGNOZA
Mnie kolego obowiązują przepisy wewnętrzne zakładu pracy w którym pracuję.Dodam jeszcze,że miałem okazję odbyć kurs za 120 pkt,który prowadzili ratownicy medyczni mający identyczne spojrzenie na sprawę.Nigdy nie sięgam po inne niż wewnętrzne przepisy ustalone przez zakład pracy w którym pracuję bo zakład pracy ponosi prawną odpowiedzialność za swoich pracowników i w ramach tych wewnętrznych przepisów mnie chroni.
Czytałem kiedyś dawno bo z początków obowiązywania ustawy opinię krajowego konsultanta ds medycyny ratunkowej z Krakowa na temat sensu powstania zespołów P.Emerytowany piłkarz Krakovi do którego przybył wezwany zespół S z powodu silnego bólu brzucha.Brzuch bolesny bez objawów otrzewnowych,lekarz stwierdził gastritis,lek przeciwbólowy i za kilka godzin ten sam lekarz stwierdził zgon.Sekcja wykazała rozległy zawał ściany dolnej.Gdyby przybył zespół P zamiast S zabrał by pacjenta do SOR i po wdrożeniu procedur pacjent trafił by na koronarografię która uratowała by mu być może życie.Nie czuję się po dwu letnim studium lekarzem a tym bardziej specjalistą od stawiania diagnoz.Od tego są lekarze SOR dysponujący potężnym zapleczem diagnostycznym.Jeśli okaże się,że przywieziony przezemnie pacjent nie wymaga pobytu w szpitalu wraca on przy pomocy rodziny lub taxi do domu wyedukowany w znaczeniu objawów,przebadany z poleceniem leczenia u lekarza rodzinnego.PO PIERWSZE NIE SZKODZIĆ ratowniku medyczny

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/01/07 20:25 - 2013/01/07 20:44 #8727 przez koszyczek112
Replied by koszyczek112 on topic Odp: RUTYNOWA DIAGNOZA
'Po pierwsze nie szkodzić" to chyba częsc roty lekarskiej a do tej grupy nie należymy i nie będziemy pracujemy na swoje konto pamiętajmy jednak o jednej rzeczy za wszystko przyjdzie nam ponieść odpowiedzialnośc .społeczeństwo z każdym dniem staje się bardzo roszczeniowe domaga się swich praw zaponinając nie kiedy o obowiązkach często widać to poczas wyjadów do osób starszych . nie wspomne o osobach uzależnionych od alkocholu nikt się nimi nie interesuje dopuki żyją są tz złem koniecznym a z chwilą ich śmierci zaczyna się wertowanie dokumętacji medycznej w poszkiwaniu błedu a nóż sie uda odzyskać chciaż częśći tego co dana osoba przepiła tak że starajmy się i traktujmy osoby potrzebujące tak jak my chcielibyśmy być traktowani

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Ania82ricko1stmangus
Czas generowania strony: 0.189 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

    • arekpawel3 Avatar
    • Opinie na temat nowego kierunku studiów podyplomow...
    • Witajcie,prowadzę obecnie projekt badawczy, którego celem jest określić zapotrzebowanie na nowy kierunek studiów- fizjolog sportowy. Uczelnia poprosiła o zebranie wypowiedzi także od ratowników medycznych. Otóż ratownicy posiadają wiedzę nt fizjologii organizmu, a być może w tym gronie są osoby interesujące się sportem lub chcące pogłębiać wiedzę w tym zakresie.W związku z tym zwracam się z prośbą o podzielenie się...
    • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Uczelnie medyczne
    • 2023/12/05 09:41
    • ladybird23 Avatar
    • uprawnienia
    • Witam, mam pytanie dotyczące uprawnień. Otóż, jeśli ktoś skończył ratownictwo ponad 13 lat temu, nigdy nie pracował w zawodzie ratownika, zmienił zupełnie branżę, nie przechodził żadnych przeszkoleń w temacie ratownictwa itd to czy może np prowadzić kursy pierwszej pomocy, zabezpieczać imorezy jako ratownik? Będąc na etacie w zupełnie innej branży i nie mając zatrudnienia w żadnej placówce zdrowia itd
    • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Dyskusja ogólna (PRM)
    • 2023/10/30 12:39
    • Macias Avatar
    • Ratownik nie aktywny zawodowo
    • Podepnę się pod temat. Uzyskałem prawo do wykonywania zawodu w 2015 roku i od tamtej pory czynnie nie pracowałem w zawodzie za wyjątkiem pandemii, gdzie pobierałem próbki od pacjentów w mobilnym zespole. Teraz zastanawiam się nad powrotem do zawodu. Jak ugryźć temat? Czytałem, że potrzebny jest kurs trwający 6 miesięcy. Wiecie może jak ugryźć temat? 
    • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
    • 2023/10/13 21:31
    • MichałS97 Avatar
    • Staż na bloku ?
    • Witam Myślałem ostatnio nad miejsce w którym moglbym się porządnie nauczyć intubacji. Stąd pytanie czy ma ktoś doświadczenie w pracy/stażu na bloku? Czy jest to wogóle możliwe dla rm ? Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • W Medycyna Ratunkowa / Medyczne czynności ratunkowe
    • 2023/09/17 21:29

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account