Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Portal Rynekzdrowia.pl zamieszcza streszczenie artykułu "Badanie bólu przez ratowników medycznych", opublikowanego w piśmie Anestezjologia i Ratownictwo (2013; 7: 139-144).

Wstęp. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na zjawisko tzw. oligoanalgezji jest brak zrozumienia problemu przez personel medyczny i niedoszacowanie dolegliwości bólowych u chorych. Stosowanie skal nasilenia bólu może wpłynąć na poprawę jakości opieki i zwiększenie częstości i bezpieczeństwa stosowania leków przeciwbólowych.
Materiał i metody. Analizie poddano dokumentację wyjazdową dwóch podstawowych zespołów ratownictwa medycznego działających w powiecie tatrzańskim (woj. małopolskie) w ciągu 6 miesięcy 2009 roku. Do badania włączono dane 1638 misji.

Wyniki. Ratownicy zadali pytanie o dolegliwości bólowe u 59% chorych. Ból jako objaw chorobowy występował u 47% badanych, a ocenę nasilenia bólu w skali numerycznej przeprowadzono w tej grupie u ponad połowy chorych. Nie wykazano różnic w częstości badania bólu u chorych w różnych grupach wiekowych, u osób różnej płci, ani w zależności od miejsca zamieszkania. U chorych z nieurazowym charakterem bólu rzadziej zadawano pytanie o odczuwane dolegliwości niż u chorych po urazach.

Numeryczną skalę nasilenia bólu stosowano częściej u chorych zamiejscowych, z bólem pourazowym i w młodszych grupach wiekowych. Zarówno badanie, jak i ocenę nasilenia dolegliwości prowadzono rzadziej u chorych z bólem klatki piersiowej. Leki przeciwbólowe były stosowane dwukrotnie częściej u chorych, u których prowadzono wywiad bólowy.

Czytaj więcej: rynekzdrowia.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account