Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Jakie czynniki wpływają na brak karetek? Co możemy zrobić, aby było ich więcej w powiecie? Zapytaliśmy o to kierownika Oławskiego Pogotowia Ratunkowego.

Ze względu na brak karetek pogotowia, które pracują ostatnimi miesiącami na najwyższych obrotach, postanowiliśmy sprawdzić, jakie czynniki powodują, że Zespół Ratownictwa Medycznego nie jest w stanie dotrzeć na miejsce tak szybko, jakby chciał. Rozmawialiśmy o tym z Ryszardem Szymanowskim, Kierownikiem Oławskiego Pogotowia Ratunkowego, który wyjaśnił, z czego wynikają takie sytuacje.

Pogotowie Ratunkowe jest odrębną placówką w stosunku do szpitala. Oddział Pogotowia Ratunkowego jest tylko najemcą lokalu w mieście. Zgodnie z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego za zabezpieczenie medyczne w powiecie odpowiada Starosta, który podlega Wojewodzie. Według norm unijnych na każde 100 tysięcy mieszkańców przypada zespół karetki specjalistycznej S, liczący trzy osoby: lekarz i dwie osoby medyczne. Natomiast zespół podstawowy z dwoma ratownikami na pokładzie przypisany jest do 40 tysięcy mieszkańców.

 

Obecnie w powiecie są trzy karetki pogotowia. Dwie stacjonują w Oławie i jedna w Jelczu-Laskowicach. Mieszkańców w naszym powiecie wciąż przybywa, jednak w dużej mierze osoby te nie meldują się na naszym terenie, co sprawia, że liczba etatów ratowników medycznych nie wzrośnie. Według ratowników powinien być dodatkowo jeszcze jeszcze jeden, 24-godzinny zespół

-W Oławie stacjonuje zespół S całodobowy i zespół podstawowy 12-godzinny. W Jelczu-Laskowicach jest zespół całodobowy, podstawowy.- informuje Kierownik Pogotowia. -

Deficyt karetek pogotowia wynika w głównej mierze z tego, że ludzie napływający do powiatu nie meldują się, co skutkuje lukami w spisie powszechnym, a co za tym idzie brakiem odpowiedniej liczby osób do tego, by mogła zostać zakupiona kolejna karetka pogotowia. Starosta musiałby wystąpić z pismem do Wojewody o zwiększenie ilości karetek w powiecie, a to są dodatkowe środki, ponadto obsada 12-godzinnego zespołu również wiąże się z poważnymi kosztami. - wyjaśnia ratownik medyczny.

Czytaj wiecej: olawa24.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account