Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

W szczególnych warunkach epidemii koronawirusa - na lotnisku w Zegrzu Pomorskim rozpoczęła działalność jedyna w Polsce sezonowa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Nad morzem do interwencji wyjedzie więcej karetek pogotowia. Także samorządy przygotowują się do sezonu letniego, by zapewnić letnikom bezpieczny wypoczynek.

Oficjalnie sezon wypoczynkowy w Mielnie rozpocznie się 1 lipca, ale okoliczne plaże już teraz przeżywają oblężenie turystów — spragnionych słońca i odżywczego jodu. - Są tu dobre warunki, pogoda doskonale dopisuje — mówi jedna z turystek.

Nad bezpieczeństwem wypoczywających nad Bałtykiem, jak co roku czuwa załoga Medicoptera. Baza na lotnisku w Zegrzu Pomorskim jest wyjątkowa, bo to jedyna w kraju pracująca tylko w sezonie. Pozostałe 22 są stałe. - To jest szybszy dostęp do osób potrzebujących, które wymagają lekarza – mówi jedna z mieszkanek.

Z powodu epidemii koronawirusa baza wdrożyła szczególne zasady bezpieczeństwa personelu. Kluczem, jak podkreślają ratownicy, jest wywiad epidemiologiczny.

 

- Jesteśmy wyposażeni w gogle, maski typu FSP2 i FSP3 oraz rękawice. To jest standard i oprócz tego, jeżeli jest potrzeba, zakładamy specjalny kombinezon barierowy – tłumaczy Robert Hełminiak, ratownik medyczny Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Zegrzu Pomorskim.

Medicopter na lotnisku w Zegrzu Pomorskim będzie funkcjonował do 5 września. Pilot, lekarz i ratownik medyczny są gotowi do startu w 3 minuty. W zeszłym roku załoga LPR interweniowała w sezonie ponad 120 razy. Pomagała najczęściej poszkodowanym w wypadkach drogowych. Medicopter wzywany był też do udarów, zatrzymań krążenia i zawałów serca. - Tam, gdzie liczą się sekundy, minuty, gdzie idzie walka o ludzkie życie to Medicopter – śmigłowiec może w różnych warunkach lądować. Może w trudnym terenie usiąść, a jego załoga może nieść pomoc - jest nieoceniony – powiedział Jerzy Banasiak ze Starostwa Powiatowego w Koszalinie.

Nad bezpieczeństwem wypoczywających w regionie będzie czuwać także 7 dodatkowych zespołów pogotowia ratunkowego. Jeden z nich w Świnoujściu rozpoczął pracę już 1 czerwca. Pozostałe pojawią się m.in. w Ustroniu Morskim, Darłowie czy Mielenku.

Czytaj więcej: https://szczecin.tvp.pl/

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account