Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Dzięki interwencji starosty nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego, do Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego trafią w najbliższym czasie cztery karetki z pakietu medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Pierwotnie, do SPR miały trafić tylko dwa ambulanse.

- Początkowy podział był krzywdzący dla naszego regionu – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Mieliśmy otrzymać tylko dwie karetki. Interweniowałem do komitetu sterującego na spotkaniu z marszałkiem, wojewodą i starostami z Małopolski. Po moich rozmowach, Komitet ustalił twarde zasady podziału i tym samym zamiast dwóch karetek otrzymaliśmy cztery. To bardzo dobra wiadomość. Przypomnę, że Sądeckie Pogotowie Ratunkowe ma do obsługi największy teren, na którym mieszka ponad 300 tysięcy osób (Powiat Nowosądecki i miasto Nowy Sącz). Dodatkowo, w okresie letnim i zimowym przebywa tutaj sporo turystów.

Na zmianie decyzji i po jasnych wytycznych od komitetu sterującego, kolejne karetki zyskał też powiat tarnowski oraz Myślenice, Oświęcim, Bochnia i Wadowice.

Przypomnijmy, że na początku tego roku, Sądeckie Pogotowie Ratunkowe wzbogaciło się o trzy nowocześnie wyposażone karetki. O pozyskanie pieniędzy na zakup samochodów zabiegał m.in. starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. Nowe karetki podmieniły najstarsze samochody Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego, czyli de facto karetek nie przybyło, ale tabor został znacznie odmłodzony. Stare karetki zostały wycofane i są w rezerwie.

 

- Zdobycie finansowania na zakup tamtych trzech samochodów wymagało sporo zaangażowania wielu ludzi, ale cieszę się, że tak pozytywnie podeszli do naszej prośby. Tabor pogotowia nie był od kilku lat wymieniany. Nasze karetki poruszają się w trudnym terenie, mają do pokonania spore odległości i szybciej się zużywają. Dlatego tak ważne jest regularne wymienianie samochodów – muszą być one sprawne i dobrze wyposażone, aby szybko dojechać do pacjenta i uratować jego życie i zdrowie – tłumaczy starosta Marek Kwiatkowski.

Starosta dziękował wtedy za pomoc w zdobyciu pieniędzy wiceminister zdrowia Józefie Szczurek – Żelazko, wojewodzie małopolskiemu Piotrowi Ćwikowi, wicewojewodzie Józefowi Leśniakowi (który jako poseł w minionej kadencji wspierał działania starosty na szczeblu ministerialnym), a także lokalnym samorządowcom za dofinansowanie zakupu jednej z kartek. Byli wśród nich: prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel, burmistrz Piwnicznej-Zdroju Dariusz Chorużyk, wójt gminy Nawojowa dr Stanisław Kiełbasa, wójt gminy Podegrodzie Stanisław Banach, wójt gminy Grybów Jacek Migacz. Pomocy finansowej udzieliła również Spółdzielnia Pracy Muszynianka i Fundacja Progresus.

W sumie, w tym roku, Sądeckie Pogotowie Ratunkowe będzie więc miało siedem nowych karetek.

Źródło: https://nowosadecki.pl/ Fot. Maria Olszowska

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account