Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Jak to się stało, że ratujesz ludziom życie?

Karol Bączkowski: To był przypadek. Chciałem studiować kryminalistykę, ale przypadkowo zobaczyłem rekrutację na ratownictwo i pomyślałem, że to może być dobry pomysł.

Idąc na studia przyszły ratownik wie, czego się spodziewać w pracy?

- Najczęściej nie wie. Przez całe studia czujemy się jak wybrańcy, bo będziemy ratować ludziom życie. Jesteśmy zapatrzeni w tę piękną wizję niosących pomoc. W to, że ludzie będą nas za to cenić, a państwo wynagradzać. Jak szedłem na studia było wielu chętnych, teraz jest ich coraz mniej. Myślę, że niedługo w ogóle będzie problem, żeby liczba chętnych była równa liczbie miejsc pracy.

Co się dzieje z tą wizją, jak zaczynacie pracę? Jak różni się od rzeczywistości?

 

- To jest zupełnie inny świat. Zakładasz, że będziesz ratować ludzi, a potem jedziesz, bo ktoś się zapił i leży na ulicy, albo do kogoś, kogo brzuch boli od miesiąca, ale mu się nie chce iść do lekarza. Nieważne, że w tym czasie, dwie ulice dalej, może umierać dziecko lub matka na zawał, ale karetka do nich nie dojedzie i jest blokowana.

Wymieniłeś to jako pierwsze, bo najbardziej irytuje ratowników?

- To nie przypadek. To poczucie, że jedziemy po nic, że zabraknie karetki dla twojej mamy czy moich dzieci, bo ktoś jest egoistą, a przecież karetek na cały Gdańsk jest 13. To niszczy psychikę bardziej niż krzyki, urwana noga podczas wypadku czy nieudana reanimacja. Bo skala nieuzasadnionych wezwań karetek w Polsce jest olbrzymia. Ludzie często kłamią przez telefon, niby jedziemy do wysokiej gorączki, a to 37 stopni i kogoś plecy bolą od roku, pytamy czy człowiek pił, to kłamie, że wcale, potem to wcale zmienia się w trochę, a człowiek ledwo stoi na nogach. Państwo polskie nie chce karać za nieuzasadnione wzywanie karetki. Choć mamy możliwość wezwania policji, która wystawi mandat, to nikt się do tego nie rwie. Mój rekord czekania na policję to dwie godziny, a wtedy blokuję karetkę na dłużej niż na samą nieuzasadnioną wizytę. A do tego naszą codziennością są wyzwiska i agresja fizyczna, kiedy chcemy wezwać policję, to się jeszcze potęguje.

Czytaj więcej na: https://praca.trojmiasto.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account