Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Od 1 stycznia 2021 roku na terenie województwa podkarpackiego działać będzie tylko jedna, centralna dyspozytornia medyczna. Oznacza to likwidację pozostałych jednostek - m.in. w Mielcu.
W myśl zarządzenia ministerstwa zdrowia od początku 2021 roku wszyscy dyspozytorzy medyczni będą pracownikami zatrudnianymi przez wojewodów. W przypadku województwa podkarpackiego oznacza to reorganizację z pięciu obecnie działających dyspozytorni do jednej centralnej - w Rzeszowie.

Dyspozytornie medyczne to strategiczne jednostki, ponieważ odpowiadają m.in. za wysyłanie karetek w miejsce interwencji. Mielecka, obejmuje swym działaniem powiaty stalowowolski, tarnobrzeski, kolbuszowski i mielecki. Od przyszłego roku każdy wypadek - niezależnie czy wydarzy się w Mielcu czy np. w Lesku – „obsługiwany” będzie przez dyspozytora z Rzeszowa.

- Dyspozytornia będzie przeniesiona do wojewody, co oznacza, że jej organizatorem będzie wojewoda podkarpacki i to ta instytucja będzie przejmować sprzęt i pracowników, których obecnie mamy w dyspozycji - mówi Grzegorz Gałuszka, dyrektor mieleckiego pogotowia ratunkowego.

 

- Dlatego też mówimy o zmniejszeniu kosztów związanych z wynagrodzeniem dla tych pracowników - dodaje w kontekście planu naprawczego pogotowia na kolejne lata.

W opinii ekspertów nie powinno jednak dojść do zwolnień dyspozytorów. Ci mają być zatrudnieni przez wojewodę. W tym celu będą jednak musieli wyrazić zgodę na zmianę pracodawcy i warunków pracy. Sam fakt zmiany miejsca pracy z Mielca na Rzeszów może już stanowić problem.

Pomieszczenie zajmowane obecnie przez dyspozytornie w mieleckim pogotowiu... pozostanie dyspozytornią - będzie jednak wykorzystywana wyłącznie do celów organizacji lokalnego transportu medycznego - mowa o obsłudze planowych transportów pacjentów.

Źródło: hej.mielec.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account