Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

– Użycie USG jest ściśle uregulowane w dokumentach zakładowych LPR i tylko osoba z odpowiednim doświadczeniem może na jego podstawie podejmować decyzje kliniczne – mówi lek. Tomasz Derkowski, zastępca Dyrektora ds. Medycznych Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Karolina Krawczyk: Jakie wnioski można wyciągnąć po wdrożeniu programu USG w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym (LPR)?

Lek. Tomasz Derkowski: W wielu krajach (m.in. w Anglii, Australii, Niemczech, Belgii czy w krajach skandynawskich) USG w warunkach przedszpitalnych stosowane jest od 5–10 lat jako dopełnienie wywiadu i badania przedmiotowego. Z przeprowadzonego właśnie audytu klinicznego wynika, że w LPR to badanie jest najczęściej stosowane u pacjentów urazowych (4 razy częściej niż w przypadku zachorowań). Użycie USG zwiększa szanse na przeżycie, jeśli zachodzi potrzeba potwierdzenia pilnych wskazań do wykonania inwazyjnej procedury już na miejscu zdarzenia (np. torakostomii prostej czy drenażu klatki piersiowej). Co więcej, USG pozwala zredukować ryzyko powikłań tych procedur. Badanie USG wykonuje się także wtedy, gdy trzeba podjąć decyzję o alokacji pacjenta do odpowiedniej placówki. Czasem pacjent potrzebuje natychmiastowego transportu do specjalistycznego ośrodka, a nie do najbliższego SOR-u.

 

Pokonanie jakich przeszkód było konieczne, aby wprowadzić USG do codziennej praktyki LPR?

Najpoważniejszą przeszkodę we wprowadzaniu nowego urządzenia stanowiła jego ograniczona dostępność. Obecnie, dzięki dotacji Ministerstwa Zdrowia, tę barierę udało się pokonać. Teraz trwa proces implementacji właściwego stosowania metody, aby badanie na miejscu zdarzenia, przy pacjencie (tzw. point-of-care) przyniosło wymierne korzyści.

Co można powiedzieć na temat umiejętności lekarzy w zakresie stosowania USG?

Wprowadzając USG do LPR, zdawaliśmy sobie sprawę, że doświadczenie lekarzy jest w tym zakresie zróżnicowane i należy przygotować odpowiedni pakiet szkoleń oraz materiały edukacyjne. Wykorzystanie urządzenia przez lekarza HEMS (Helicopter Emergency Medical Service) obecnie nie jest obowiązkowe i powinno być uwarunkowane zdobytą wiedzą i doświadczeniem.

Czytaj więcej: mp.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account