Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

"Ratownictwo medyczne jest sprawą priorytetową, w projekcie budżetu na 2019 r. na ten cel zarezerwowano ponad 2,1 mld zł" - poinformowało ministerstwo zdrowia po piątkowych rozmowach z ratownikami. Pracownicy medyczni zapowiedzieli jednak, że poproszą ministerstwo finansów o spotkanie w sprawie zwiększenia środków.

W spotkaniu z ratownikami uczestniczył minister Łukasz Szumowski i wiceminister Maciej Miłkowski. Medyków reprezentowali przedstawiciele Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych i Sekcji Krajowej Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ Solidarność, przy współudziale Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego SPZOZ.

Jak poinformowało PAP ministerstwo zdrowia, szef resortu przekazał ratownikom informację o podpisaniu nowelizacji rozporządzenia, które przewiduje wypłatę dodatków dla ratowników medycznych. Dzięki rozporządzeniu osoby, które dotychczas nie otrzymały dodatków, będą miały zagwarantowaną ich wypłatę z wyrównaniem wstecz.

"Sprawa priorytetowa"
MZ wskazało, że "potwierdzeniem, że ratownictwo medyczne jest sprawą priorytetową dla resortu" jest przyjęta przez Sejm 10 maja nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która przywróciła odpowiedzialność za ratownictwo medyczne i za ratowanie ludzkiego życia organom państwowym.

Podczas spotkania minister Szumowski zapowiedział też, że w najbliższym czasie trafi do konsultacji wewnętrznych ustawa regulująca zawód ratownika medycznego. Unormowane w niej zostanie obowiązkowe tygodniowe szkolenie nałożone na ratowników przez ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Tymczasem w Warszawie. Ratownicy Medyczni przed Ministerstwem Zdrowia. Żródło: tvn24

Opublikowany przez Ratownictwo Medyczne. Portal Ratownik-med.pl Piątek, 24 sierpnia 2018

 

 

 

"Jak ważne dla całego systemu ochrony zdrowia i resortu zdrowia jest ratownictwo medyczne świadczy także to, że zgodnie z projektem budżetu na rok 2019 na ratownictwo medyczne zarezerwowano kwotę w całkowitej wysokości 2 106 mln zł, co stanowi wzrost o ok. 100 mln w porównaniu do planowanego wykonania w roku 2018. Warto zauważyć, że wzrosty nakładów w latach 2017-2019 są pierwszymi tak znacznymi wzrostami nakładów na ratownictwo medyczne od wielu lat" - podkreśliło MZ.

Ratownicy chcą dalszych rozmów
Po spotkaniu w MZ ratownicy poinformowali, że skierują pismo do minister finansów z prośbą o rozmowę "celem zwiększenia środków na ratownictwo medyczne, aby ratownikom medycznym docelowo przekazać 1600 zł dodatku". Przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego Roman Badach-Rogowski oszacował, że koszt takiego dodatku to "niecałe 200 mln zł w skali roku".

Zaznaczył, że od efektu tych rozmów zależą dalsze działania podejmowane przez ratowników. "Jeżeli minister zdrowia nam powiedział, że on pieniędzy nie ma, to musimy zmienić adresata i szukać tych pieniędzy gdzie indziej" - powiedział Badach-Rogowski.

Z informacji przekazanej przez MZ wnika, że uczestnicy spotkania postanowili, że rozmowy będą kontynuowane w ciągu następnego miesiąca.

"Ratownik medyczny ofiarą systemu"
Gdy trwały rozmowy, przed gmachem ministerstwa przy ul. Miodowej zgromadziło się kilkudziesięciu ratowników. Uczestnicy pikiety trzymali flagi Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego oraz transparent z logo protestu i hasłem "ratownik medyczny ofiarą systemu".

Czytaj więcej: interia.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account