Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Łączenie funkcji kierownika zespołu ratownictwa medycznego (ZRM) z prowadzeniem karetki nie jest w praktyce możliwe – uważa resort zdrowia. Podobne jest zdanie ratowników, którzy pytali ministerstwo o stanowisko w tej sprawie. Jednak problem polega na tym, że w tej sytuacji może zabraknąć osób, które mają wystarczające kwalifikacje, by kierować ZRM.

Ustawa z 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2018 poz. 1115). Wprowadza m.in. wymóg, że kierownicy podstawowych zespołów ratowniczych (czyli takich, w których nie ma lekarza) muszą mieć co najmniej 5-letnie doświadczenie w pracy z ZRM lub pogotowiu lotniczym. Resort tłumaczył, że ze względu na zmniejszającą się liczbę karetek specjalistycznych (z lekarzami) na rzecz podstawowych, kierujący takimi zespołami powinni spełnić wyższe wymagania niż dotychczas. Jednak, jak już informowaliśmy, może się okazać, że takich osób jest zbyt mało.

Niektórzy wojewodowie mają już takie sygnały od dysponentów. Prowadzone są nabory, poszukiwani są ratownicy z odpowiednim stażem. Roman Badach-Rogowski, przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego, zwracał z kolei uwagę, że wielu ratowników, którzy mają pięcioletni staż, jest też kierowcami ambulansów. A trudno łączyć tę funkcję z szefowaniem zespołowi.

 

W zeszłym tygodniu Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych zwrócił się do resortu z pytaniem, czy jest dopuszczalne, by kierownikiem ZRM był ratownik, który podczas dyżuru prowadzi również karetkę. – W naszej ocenie w sytuacji równoczesnego pełnienia funkcji kierownika i kierowcy w zespole dwuosobowym oraz trzyosobowym niemożliwie jest świadczenie opieki nad pacjentem na wysokim jakościowo poziomie – oceniają ratownicy.

Więcej: serwisy.gazetaprawna.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account