Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x

Forum Ratownicze
Galeria ratownicza
Komentarze użytkowników
Przeszukuj - Kategorie
Artykuły
Przeszukuj - Tagi
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

ImagePytanie:
Czy zespoły ratownictwa medycznego, działające w strukturze samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, mogą być wzywane do stanów zagrożenia życia/reanimacji, ale występujących u pacjentów hospitalizowanych w innych SP ZOZ-ach (szpitale psychiatryczne, oddziały ośrodków rehabilitacji, opieki długoterminowej)?

Odpowiedź:
odpowiedzi udzielono: 1 marca 2010 r.
stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

Żaden przepis prawa nie wyłącza wyraźnie takiego wezwania. W szczególności nie czyni tego ustawa z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89 z późn. zm.; dalej jako: u.z.o.z.) ani też przepisy ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410 z późn. zm.).

Godzi się wskazać w tym miejscu na postanowienie art. 28 ust. 1 u.z.o.z., który stanowi, że pogotowie ratunkowe udziela świadczeń zdrowotnych w razie wypadku, urazu, porodu, nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia, powodujących zagrożenie życia.

Przepis nie wyłącza spod zakresu działania art. 28 ust. 1 u.z.o.z. terenu innego zakładu opieki zdrowotnej. Należy zważyć, że każdy zakład opieki zdrowotnej jest uprawniony do działania wyłącznie w zakresie określonym wpisem do właściwego rejestru (art. 12, art. 14 ust. 2 u.z.o.z.).

Naturalnie każdy lekarz jest obowiązany podejmować czynności w stanie zagrożenia życia pacjenta, ale często działania te mogą okazać się niewystarczające ze względu na brak specjalistycznego sprzętu i zaplecza lokalowego. W tych okolicznościach należy zdecydowanie dopuścić możliwość wezwania zespołu ratownictwa medycznego do innego zakładu opieki zdrowotnej.

Autorka wskazuje jednak, że każde wezwanie podlega indywidualnej ocenie między innymi w trybie określonym przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia dnia 7 maja 2007 r. w sprawie ramowych procedur przyjmowania wezwań przez dyspozytora medycznego i dysponowania zespołami ratownictwa medycznego (Dz. U. Nr 90, poz. 605).

Agnieszka Sieńko
ekspert Serwisu Prawo i Zdrowie,
Wolters Kluwer Polska
www.abc.com.pl
www.prawoizdrowie.pl

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account