Ogólnopolskie Izby Ratowników Medycznych

Więcej
2008/01/14 08:01 #513 przez ricko1st
Witam!
Czasami taka \"burzliwa i ostrzejsza\" dyskusja jest potrzebna.
Kolega \"holek\"poddał propozycję pisania projektu Ustawy, i w tej kwestii popieram Go w całej rozciągłości!
Sam zasiadam do tego zajęcia również i coś \"wykminię\",niemniej przypominam wszystkim, którym choć trochę \"leży na sercu\" problem Rat-Med'ów,że w/g mnie ma to być Nasza zespołowa praca (czasy Zosi - Samosi przeminęły bezpowrotnie) więc Szanowna Rodzinko Ratownicza....DO ROBOTY.
Holku Ty też;).
Pozdrawiam.

Najlepsi niech będą przygotowani na najgorsze !

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2008/01/14 17:59 #517 przez dimi78
witam wszystkich !!! jeśli chodzi o moje zdanie to również jestem za i tak samo jak pewnie nie jedna,nie jeden, się zastanawiałem jak to jest możliwe że powstał zawód rat.med.a nie mamy swojej ,,mamusi,,pod którą podlegamy i co najważniejsze wrazie ,,W,, do kogo mamy się zwrócić o POMOC??? pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • karolcia109
  • karolcia109 Avatar
  • Gość
  • Gość
2010/05/30 06:03 #3240 przez karolcia109
Replied by karolcia109 on topic Izby Zawodowe
Witam, w ostatnim czasie na stronie ukazał się artykuł na temat izb pielęgniarskich które zleciły " zbadać" czy Ratownik Medyczny może pracować na oddziałach.ratownik-med.pl/index.php?option=com_con...ew&id=3761&Itemid=61 Pewnie każdy ratownik czy ratowniczka odczuła niesmak po przeczytaniu owego artykułu.Ale dążąc do sedna sprawy zainteresowało mnie to dlaczego my Ratownicy nie mamy owej Izby Zawodowej która mogła by bronić naszych interesów...Wiem wiem ktoś zaraz pewnie napisze że są Stowarzyszenia Ratowników. Ale one tak naprawdę istnieją tylko na papierze i nic dla nas nie robią :S Napisałam zapytanie do odpowiednich władz :laugh: i z wielkim zdziwieniem otrzymałam odpowiedź

MINISTERSTWO ZDROWIA Warszawa, 2010-05-26
Departament
Dialogu Społecznego
MZ-DS-OP-079-3020-5/EK/10
karolcia109


W odpowiedzi na pismo nadesłane drogą elektroniczną dnia 18 maja 2010 r. zatytułowane „pytanie do premiera”, w sprawie zasad tworzenia izb zawodowych, Departament Dialogu Społecznego, uprzejmie informuje, co następuje.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 Konstytucji RP samorządy zawodowe, reprezentujące osoby wykonujące zawody zaufania publicznego i sprawujące pieczę nad należytym wykonywaniem tych zawodów w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony, można tworzyć w drodze ustawy. W taki właśnie sposób został utworzony np. samorząd zawodowy lekarzy i lekarzy dentystów (Ustawą z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich). W chwili obecnej zawód ratownika medycznego nie posiada takiej regulacji, zatem nie może tworzyć samorządu zawodowego, a co za tym idzie takich jego organów jak np. izba zawodowa.
Podkreślić należy, że w doktrynie panuje pogląd, że omawiany art. 17 Konstytucji zawiera jedynie normę ustrojową i nie stanowi podstawy do konstruowania odrębnego prawa lub wolności konstytucyjnej. Zatem to do Parlamentu, stanowiącego władzę ustawodawczą w RP, należy uznanie, które zawody są zawodami zaufania publicznego oraz, czy zasadne jest w ich zakresie tworzenie samorządu zawodowego.
Jednocześnie pamiętać należy, iż w obecnie panującym porządku prawnym inicjatywę ustawodawczą mają posłowie, Senat, Prezydent Rzeczypospolitej, Rada Ministrów oraz grupa co najmniej 100.000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu. Ponadto Ministerstwo Zdrowia prowadzi dialog z licznymi grupami zawodowymi, m.in. ze Stowarzyszeniem Zawodowym Ratowników Medycznych oraz związkami zawodowymi, które reprezentują interesy ratowników medycznych.
Dyrektor
Departamentu Dialogu Społecznego
Jakub Bydłoń



Pozdrawiam karolcia109 :silly:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2010/05/31 11:12 #3242 przez Maciej S.
Replied by Maciej S. on topic O:Izby Zawodowe

i z wielkim zdziwieniem otrzymałam odpowiedź


Karolcia to nic dziwnego. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem aby utworzyć samorząd zawodowy potrzebna jest ustawa. Lekarze mają ustawę o izbach lekarskich, a pielęgniarki ustawę o samorządzie pielęgniarek i położnych.

Potrzebna jest więc ustawa o samorządzie ratowników medycznych, którą uchwali Sejm i która powoła do życia izby ratownicze. Bez tego nie da rady.

Wiem wiem ktoś zaraz pewnie napisze że są Stowarzyszenia Ratowników. Ale one tak naprawdę istnieją tylko na papierze i nic dla nas nie robią


członkostwo w stowarzyszeniu jest dobrowolne, a w przypadku izby obowiązkowe.

Z drugiej strony - poczytaj co lekarze i pielęgniarki piszą o własnych izbach - w większości są to negatywne opinie. Prawda jest taka, że izba pobiera składkę, wysyła nudne czasopismo, a w razie problemów wypnie na swoich członków tyłek ;]

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2010/05/31 16:45 #3243 przez ricko1st
Replied by ricko1st on topic O:Izby Zawodowe
Witam!
Widzę, że wraca temat " Izb Ratowniczych" !
To dobrze bo może w końcu powstanie PRAWNY przedstawicie l" Naszego Światka ".
Już raz próbowałem ruszyć ten problem i... właściwie zostałem "zgaszony" przez liczną grupę oponentów.
Jak Kogoś interesuje ta sprawa to niech cofnie się do moich początkowych postów na naszym Forum.
Pozdrawiam!

Najlepsi niech będą przygotowani na najgorsze !

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2010/06/03 18:08 #3245 przez houssek
Replied by houssek on topic O:Izby Zawodowe
może opinie są negatywne ale w razie problemów pomagają sobie!!!!!! A my ratownicy jak możemy się bronić??? jak poszłam na rozmowę do dyrektora bo mam duży problem z oddziałową to mnie wyrzucił za drzwi i powiedział że w sądzie najlepiej cywilnym mam dochodzić swoich praw. Tak więc dlatego że jestem ratownikiem niedługo będę poszukującą pracy !!!!! Bo nie ma nas kto bronić

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Ania82ricko1stmangus
Czas generowania strony: 0.269 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

    • arekpawel3 Avatar
    • Opinie na temat nowego kierunku studiów podyplomow...
    • Witajcie,prowadzę obecnie projekt badawczy, którego celem jest określić zapotrzebowanie na nowy kierunek studiów- fizjolog sportowy. Uczelnia poprosiła o zebranie wypowiedzi także od ratowników medycznych. Otóż ratownicy posiadają wiedzę nt fizjologii organizmu, a być może w tym gronie są osoby interesujące się sportem lub chcące pogłębiać wiedzę w tym zakresie.W związku z tym zwracam się z prośbą o podzielenie się...
    • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Uczelnie medyczne
    • 2023/12/05 09:41
    • ladybird23 Avatar
    • uprawnienia
    • Witam, mam pytanie dotyczące uprawnień. Otóż, jeśli ktoś skończył ratownictwo ponad 13 lat temu, nigdy nie pracował w zawodzie ratownika, zmienił zupełnie branżę, nie przechodził żadnych przeszkoleń w temacie ratownictwa itd to czy może np prowadzić kursy pierwszej pomocy, zabezpieczać imorezy jako ratownik? Będąc na etacie w zupełnie innej branży i nie mając zatrudnienia w żadnej placówce zdrowia itd
    • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Dyskusja ogólna (PRM)
    • 2023/10/30 12:39
    • Macias Avatar
    • Ratownik nie aktywny zawodowo
    • Podepnę się pod temat. Uzyskałem prawo do wykonywania zawodu w 2015 roku i od tamtej pory czynnie nie pracowałem w zawodzie za wyjątkiem pandemii, gdzie pobierałem próbki od pacjentów w mobilnym zespole. Teraz zastanawiam się nad powrotem do zawodu. Jak ugryźć temat? Czytałem, że potrzebny jest kurs trwający 6 miesięcy. Wiecie może jak ugryźć temat? 
    • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
    • 2023/10/13 21:31
    • MichałS97 Avatar
    • Staż na bloku ?
    • Witam Myślałem ostatnio nad miejsce w którym moglbym się porządnie nauczyć intubacji. Stąd pytanie czy ma ktoś doświadczenie w pracy/stażu na bloku? Czy jest to wogóle możliwe dla rm ? Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • W Medycyna Ratunkowa / Medyczne czynności ratunkowe
    • 2023/09/17 21:29

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account