Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Sądeckie Pogotowie Ratunkowe wdrożyło autorski projekt zatytułowany "Sądecki Ratownik". Cała akcja adresowana jest do wszystkich mieszkańców Sądecczyzny, którzy mogą znaleźć się w sytuacji kiedy będą musieli udzielić pomocy poszkodowanym w nagłych wypadkach. Mając na uwadze szczytny cel jaki przyświeca tej akcji nasz portal będzie patronował medialnie temu projektowi.

Sądecki Ratownik

- Pomoc chorym czy rannym ludziom z udziałem pogotowia ratunkowego składa się z trzech etapów: wezwanie, udzielenie przez zawodowych ratowników pogotowia z transportem do szpitala i działania ratunkowe w samym szpitalu - wyjaśnia twórca projektu, Józef Zygmunt, dyrektor Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego. - Na ostatni element wpływu nie mamy. Etap środkowy doskonalimy sami w pogotowiu. Niezwykle ważny, decydujący czasem o życiu jest jednak początek akcji pomocy, czyli sprawne wezwanie karetki i właściwe zachowanie się w sytuacji, gdy trzeba udzielić pomocy przedmedycznej. Tego ostatniego wciąż jeszcze bardzo się obawiamy.

„Każdy udzielający pierwszej pomocy poszkodowanym staje się ratownikiem. W jego rękach spoczywa ludzkie życie i zdrowie” – to główne hasło projektu „Sądecki Ratownik", którego celem jest upowszechnienie wiedzy z zakresu prawidłowego wzywania służb ratowniczych i udzielania pierwszej pomocy. Głównym elementem akcji, przygotowywanej przez Sądeckie Pogotowie Ratunkowe jest film edukacyjny.

Materiał filmowy o akcji w NTV Nasza Telewizja Sądecka

Sądecki Ratownik w NTV

Fragmenty filmu edukacyjnego:

Przedstawia trzy pozorowane sytuacje: w trudnym górzystym terenie, na drodze oraz w domu. Pierwsza ze scen przedstawia wypadek rowerzysty zwiedzającego leśne zakątki Beskidu Sądeckiego w trudnym logistycznie terenie gdzie często niefrasobliwość turystów skutkuje akcjami służb ratowniczych, a trudno jest precyzyjne wskazać miejsca zdarzenia. Druga ze scen obrazuje czynności jakie powinien wykonać świadek wypadku drogowego. Ostatnią poświęciliśmy zdarzeniom jakie mogą mieć miejsce w domu, pokazujemy postępowanie z poszkodowanym nieprzytomnym po porażeniu prądem elektrycznym – mówi Krzysztof Olejnik, rzecznik prasowy Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego i koordynator akcji.

Fot. Zdjęcie z planu filmowego wykonane podczas realizacji

Akcja prowadzona będzie przede wszystkim w szkołach, a w dalszej kolejności planowane jest poszerzenie na inne grupy odbiorców. Ratownicy medyczni będą organizować spotkania edukacyjne, połączone z prezentacją filmu, tak by w jego odbiór aktywnie włączyć młodzież i np. przez inscenizację utrwalać dobre nawyki.
- Chcemy upowszechnić świadomość, że nie tylko wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy, ale już prawidłowe powiadomienie służb ratowniczych i współpraca z dyspozytorem medycznym warunkuje skuteczność akcji ratowniczej – dodaje Krzysztof Olejnik.

Utwór nowosądeckiej kapeli HEXUM który również towarzyszy akcji:

HEXUM 30 na 2

Zdjęcia oraz prace techniczne prowadziło studio "Grupa Chimera Film" z Warszawy. Większość aktorów to zawodowi ratownicy medycznymi Sądeckiego Pogotowia. Film powstał na terenie Nadleśnictwa Stary Sącz. Scenarzystą i reżyserem obrazu jest Krzysztof Olejnik, ratownik medyczny, a od niedawna również rzecznik prasowy Sadeckiego Pogotowia.

Więcej informacji:

Sądeckie Pogotowie Ratunkowe: http://www.spr.pl/

Profil Facebook: http://www.facebook.com/pages/S%C4%85decki-Ratownik/248723825227110

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Piotreklisek
+5 #1 Piotreklisek 2012-07-21 21:22
Brawo. Jak najwiecej takich, akcji, filmów. Trzeba pokazać trud tej pracy, zwiekszyc szacunek do tego zawodu.
Zgłoś administratorowi
ricko1st
+3 #2 ricko1st 2012-07-23 19:44
Solistą zespołu " Hexum " jest ratownik medyczny SPR Nowy Sącz, a gitarzystą lekarz anestezjolog również dyżurujący w sądeckim pogotowiu.
Zgłoś administratorowi

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account