Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jak informuje portal praca.interia.pl, blisko 4 tys. pielęgniarek, 660 położnych, 200 lekarzy oraz 74 specjalistów ratownictwa medycznego było w połowie zeszłego roku bezrobotnych - wynika z wyliczeń "Służby Zdrowia" na podstawie danych z urzędów pracy. Około jednej trzeciej bezrobotnych pielęgniarek nie miało pracy dłużej niż 12 miesięcy.

Jak to możliwe, skoro od lat torpedowani jesteśmy informacjami dotyczącymi zbyt małej liczby pielęgniarek i przedstawicieli innych zawodów medycznych? Kto ma problem ze znalezieniem pracy?

Gdzie medycyna nie daje zarobku?

Spośród pielęgniarek najwięcej bezrobotnych było w woj. śląskim - aż 524. Na kolejnych miejscach były dolnośląskie (388) i mazowieckie (387). Jedyny region, gdzie było ich mniej niż setka, to lubuskie (78). Relatywnie mało bezrobotnych było też w woj. opolskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim oraz w świętokrzyskim, czyli regionach, które zwykle wymieniane są jako te, w których infrastruktura ochrony zdrowia jest mniej rozwinięta. W grupie położnych z 660 bezrobotnych aż 88 było zarejestrowanych w woj. śląskim, 60 w lubelskim, 57 w podkarpackim, a najmniej - poniżej 20 - w warmińsko-mazurskim, lubuskim i podlaskim. Najwięcej bezrobotnych wśród lekarzy jest w woj. mazowieckim - 37, w warmińsko-mazurskim - ani jednego.
Jak długo bez pracy?
To, co powinno dodatkowo niepokoić, to fakt, że mniej więcej jedna trzecia pielęgniarek pozostaje bez pracy dłużej niż rok. Na przykład w woj. dolnośląskim na 388 bezrobotnych pielęgniarek aż 118 nie miało w zeszłym roku pracy powyżej 12 miesięcy. Z 50 położnych bez pracy przez ponad rok było 14 pań.

A z 15 bezrobotnych lekarzy tak długo bez pracy pozostawała tylko jedna osoba. Wśród bezrobotnych w tym regionie było też 4 ratowników medycznych. Podobnie jest w innych regionach. Z informacji resortu pracy i Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych wynika, że najwięcej zarejestrowanych bezrobotnych pielęgniarek i położnych odnotowano w przedziale wiekowym 40-44 lata: 1312 osób z blisko 5 tys.

Czytaj więcej: praca.interia.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account