Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

ImageSzpital Raszei jako jeden z czterech ośrodków w Polsce dostanie aparat do ratowania pacjentów zatrutych czadem. Co roku z tego powodu w Wielkopolsce umiera ponad 60 osób.

Na oddział toksykologii w miejskim szpitalu im. Franciszka Raszei w ubiegłym roku trafiło 150 osób z całej Wielkopolski z zatruciem tlenkiem węgla ze starych piecyków i nieszczelnych instalacji wentylacyjnych. Ostatnio m.in. w stanie krytycznym 54-latka z Konina.

- Zatrucie czadem jest bardzo niebezpieczne, bo powoduje niedotlenienia centralnego układu nerwowego. A w konsekwencji: udar, kłopoty z pamięcią, uszkodzenia wzroku, węchu, zanik mowy, spadek ilorazu inteligencji. Niestety bardzo często też śmierć - mówi Magdalena Łukasik-Głębocka, ordynator oddziału toksykologii w szpitalu Raszei. Prof. Roman Wachowiak z katedry i zakładu medycyny sądowej w Poznaniu podaje, że rok temu lekarze potwierdzili 60 przypadków śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla.

Niewielki przenośny aparat ClearMate waży sześć kilogramów, szybko i bardzo bezpiecznie eliminuje z organizmu śmiertelny gaz (w tempie porównywalnym do zabiegu w komorze hiperbarycznej).

Gdy zadebiutował dwa lata temu, okrzyknięto go przełomowym odkryciem w leczeniu pacjentów zatrutych tlenkiem węgla od dziesięcioleci. A wymyślił go Polak, dr Ludwik Fedorko, który pracuje w kanadyjskiej firmie innowacyjnej Thornhill Research. - W Kanadzie aparat służy nie tylko do ratowania pacjentów z zatruciem, ale też do usuwania cieczy anestezjologicznych, których lekarze używają do zabiegów usypiania pacjentów, jest stosowany też w karetkach - mówi dr Krzysztof Ulbrych, dyrektor medyczny Medline (przedstawiciel kanadyjskiej firmy).

ClearMate trafi za kilka dni do szpitala Raszei. Od kilku miesięcy starała się o to dr Magdalena Łukasik-Głębocka. W użyczenie na kilka miesięcy dostaną go w sumie tylko cztery ośrodki toksykologii w Polsce (Gdańsk, Kraków i Łódź lub Warszawa).

Koszt aparatu to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Czy poznański szpital kupi go? - Na razie trudno nam składać takie deklaracje, ale zastanowimy się nad tym - mówił wczoraj "Gazecie" Antoni Jędrusek, zastępca dyrektora w szpitalu Raszei.

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account