Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

uzaleznieniaUzależnienia to problem, który dotyka coraz większej liczby osób. Jest on uwarunkowany czynnikami genetycznymi oraz środowiskowymi. Celem terapii uzależnień jest uporanie się z problemem takim jak narkomania, alkoholizm, czy innymi rodzajami uzależnień behawioralnych, jak zakupoholizm, czy seks. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czym w ogóle jest terapia uzależnień? Jaką wykazuje skuteczność? Czym należy się kierować, wybierając specjalistę, który pomoże nam pokonać drogę do trzeźwości?

Rodzaje uzależnień

Leczenie uzależnień to proces długotrwały i nierzadko kręty. Zanim podejmiemy decyzję o podjęciu leczenia, zastanówmy się, jakie w ogóle wyróżniamy rodzaje uzależnień. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że tak naprawdę każdy przedmiot/czynność może wpływać na nas uzależniająco. W taki sposób rodzą się uzależnienia behawioralne. Wśród ich rodzajów wymienić można:

  • Alkoholizm,
  • narkomanię,
  • hazard,
  • lekomania,
  • seksoholizm,
  • uzależnienie od organizacji,
  • zakupoholizm,
  • uzależnienie od telefonu komórkowego,
  • uzależnienie od internetu.

 

Na czym polega terapia uzależnień?

Na początku warto podkreślić, że jest to niezwykle ważny obszar pomocy w dzisiejszych czasach. Nadmiar stresu i obowiązków sprawia, że chętniej sięgamy po coś mocniejszego w celu rozluźnienia i odprężenia. Jeżeli takie zachowania mają charakter sporadyczny, wówczas nie ma powodu do obaw. Jeżeli jednak nasz mózg przyzwyczai się do tego, że o problemach i frustracjach pomaga nam zapomnieć wyłącznie alkohol, wówczas zapisujemy sobie w umyśle tę informację i powielamy. Oczywiście wśród uzależnień wymienić można także takie os substancji psychoaktywnych, czy od seksu. Wszystkie jednak łączy je wspólne źródło- stres. 

Wpływ uzależnienia na funkcjonowanie rodziny i organizm

Uzależnienie to problem nie tylko osoby uzależnionej, ale całego systemu rodzinnego. Przykładem może być problem alkoholizmu, który może dotyczyć także osób bliskich oraz powodować współuzależnienie. Bardzo często cierpią na tym także dzieci, które widzą różne oblicza swojego kochanego rodzica.  Warto wspomnieć w tym miejscu o syndromie DDA, czyli problemie dorosłych dzieci alkoholików, którzy w dorosłości zmagają się z problemami związanymi z poczuciem własnej wartości, stresem, czy nawiązywaniem zdrowych relacji. Im szczególnie należy się uwaga i pomoc ze strony specjalistów. Uzależnienie doprowadza także do wyniszczenia zdrowie somatyczne człowieka. Warto zaznaczyć, że spożywany w nadmiernym stopniu alkohol wpływa także na zdrowie psychiczne i może doprowadzić do powstania chorób, jak psychoza, zespołu Otella, czy nawet do schizofrenii maniakalno-depresyjnej. 

Jak wybrać dobrego specjalistę?

Dobry specjalista to przede wszystkim taka osoba, która posiada nie tylko dyplom psychologa, ale także psychoterapeuty, który podlega okresowym, regularnym superwizjom (spotkania z psychologiem mentorem). Chociaż polskie prawo nie nakłada na profesję psychologów i psychoterapeutów żadnych obostrzeń, każdy może się nazywać specjalistą z zakresu psychologii. W trakcie wybory konkretnego terapeuty warto więc prześledzić wykształcenie i doświadczenie, aby mieć pewność, że nie padamy ofiarą oszustwa. Warto pamiętać także, aby wybierać ośrodki, które zajmują się kompleksową pomocą, czyli zarówno detoksykacją, jak i późniejszą terapią. W takich miejscach specjaliści wiedzą, w jaki sposób zająć się osobą pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Kiedy zyska pełnię świadomości, będzie mogła brać udział w terapii. Więcej dowiedzieć można się na http://medjol.pl/terapia.

Ile trwa terapia uzależnień?

Abstynencja to warunek konieczny do rozpoczęcia procesu terapeutycznego. Najczęściej terapia uzależnień rozpoczyna się od wprowadzenia w kilkutygodniowy program terapeutyczny. Najlepsze efekty widoczne są w przypadku opieki stacjonarnej, gdyż w ośrodkach zamkniętych mamy mniejsze szanse na sięgnięcie po przedmiot uzależnienia. Terapia uzależnień bardzo często skupia się także na regularnych spotkaniach AA, gdzie w grupie poszczególne osoby wspierają się i walczą o trzeźwość. 

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account