Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych apeluje o wyposażenie nyskich karetek w sprzęt do mechanicznej kompresji klatki piersiowej. Adresatem apelu jest powiat nyski, bo ochrona zdrowia należy do jego ustawowych zadań. Sprzęt, o zakup którego apelują ratownicy, nazywany jest "mechanicznymi rękami" i zastępuje człowieka podczas trudnych resuscytacji.

Sprzęt nie jest na obowiązkowym wyposażeniu karetek, ale bardzo ułatwia pracę ratowników. Maszyna wykonuje uciski klatki piersiowej, dzięki czemu mogą oni wykonywać inne czynności ratunkowe. Jest to o tyle ważne, że z powodu oszczędności w nyskich karetkach jest tylko dwóch ratowników medycznych (w tym kierowca). W przypadku zatrzymania krążenia wykonują ręcznie uciski klatki piersiowej. Żeby były one najbardziej efektywne ratownicy powinni się zmieniać, co dwie minuty.

 

Z powodu oszczędności w nyskich karetkach jest tylko dwóch ratowników, których pracę mógłby wspierać sprzęt do mechanicznej kompresji klatki piersiowej.

Kiedy karetka jedzie, jest to niemożliwe. - To sprzęt szczególnie potrzebny w przypadkach, kiedy wysokiej jakości manualne uciskanie klatki piersiowej jest trudne do uzyskania lub niebezpieczne dla ratownika - mówi Ireneusz Szafraniec, prezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych, na co dzień pracujący na oddziale ratunkowym szpitala w Nysie. Chodzi o nagłe zatrzymanie krążenia np. z powodu ostrego zespołu wieńcowego, zatorowość płucną lub hipotermię. Prezes PTSM zaznacza, że sprzęt jest używany w większości ambulansów w Polsce. - To znacząco wpływa na poprawienie skuteczności resuscytacji krążeniowo - oddechowej, a tym samym przeżywalności pacjentów - wyjaśnia prezes Szafraniec. Dodaje, że apel do starosty jest nie tylko w imieniu ratowników, ale przede wszystkim pacjentów. Koszt jednego urządzenia to ok. 60 tys. zł.

Źródło: nowinynyskie.com.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account