Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział, że resort pracuje nad dużą nowelizacją ustawy o systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM). Zmiany mają usprawnić czas dojazdu zespołu do pacjenta oraz zadbać o bezpieczeństwo ratowników.

Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie rozwiązania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ratowników medycznych. "Na tapecie" ponownie znalazł się monitoring w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego - zarówno w karetkach jak i na SOR.

Nadal ma być rozważana możliwość ustawowego wprowadzenia kamer zainstalowanych na kombinezonach ratowników. - Kamery nasobne, podobne do tych jakie ma policja. W opinii wiceministra powinny one zwiększyć bezpieczeństwo zespołów wyjazdowych.

Przypomnijmy, że to kolejne już podejście resortu zdrowia do wprowadzenia kamer nasobnych do pracy ratowników. Ostatnim razem Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych interweniowała w sprawie planów MZ uważając, że kamery mogą łamać prawa dotyczące danych osobowych oraz tajemnicy lekarskiej. (...)

 

Szybciej do pacjenta

Wiceminister podczas Komisji zapowiedział też działania, które mają skrócić czas dotarcia do pacjenta. W dużych miastach rozwiązaniem mogą okazać się jednoślady. Waldemar Kraska ocenił, że utworzenie motocyklowych zespołów ratownictwa medycznego w 8 dużych miastach zapewni "zdecydowanie szybsze dotarcie do pacjenta zatłoczonymi ulicami". Ratownik będzie mógł zaopatrzyć pacjenta i poczekać na dojazd karetki w miejscu zdarzenia.

Randez-vous z lekarzami

W zapowiedzianej nowelizacji ustawy o PRM może znaelźć się także zapis przewidujący wprowadzenie w pogotowiu ratunkowym tzw. rozwiązania "rendez-vous". To dojazd dyżurującego lekarza do wzywającego wsparcia podstawowego zespołu ratownictwa medycznego.

Czytaj więcej: politykazdrowotna.com

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account