Konferencja w ministerstwie zdrowia miała charakter informacyjno-dyskusyjny, bez konkretnych ustaleń - ocenił Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych piątkowe spotkanie w ministerstwie zdrowia. Powołano cztery grupy robocze, które do września mają opracować propozycje rozwiązania głównych problemów Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne i stworzenie dokumentu opisującego główne nurty i kierunki rozwoju PRM.
Jak informuje OZZRM, w spotkaniu wzięło udział ok. 70 osób z 45 różnych podmiotów.
Podczas spotkania poruszano takie tematy jak:
1.Kierunki rozwoju pozaszpitalnej części systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne:
ZRM dwu-czy trzyosobowe - jaki typ,model ZRM jest aktualnie najlepszym rozwiązaniem?
Przedstawiono za i przeciw składom dwu i trzyosobowym (w składzie w pełni medycznym jak i z niemedycznym kierowcą),poruszono temat ilości ZRM,standaryzacji wyposażenia oraz warunków lokalowych w celu jak najlepszej optymalizacji realizacji wyjazdów do wezwań oraz dostępności zespołów, jakości wezwań oraz jakości i obciążeniu pracy w obydwu skaldach ZRM typu P.
Rozmowy dotyczyły także wieku emerytalnego i możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.
Jak wskazuje OZZRM, po raz kolejny nie otrzymano odpowiedzi na pytanie: Dlaczego ZRM typu S ma być trzyosobowy a ZRM typu P Może być dwuosobowy?
Poruszano ponadto temat kierownika ZRM i tego jak określić właściwe wymogi.
Porozumienie Lekarzy Medycyny Ratunkowej podniosło temat braku monopolu na specjalizację jak również niechęć do podejmowania kształcenia w niej lekarzy z powodu istnienia definicji lekarza systemu, którym może być praktycznie każdy specjalista.
Rozwiązano także o tym, jak zachęcić(zmiany w prawie) do pozostania w zawodzie obecnie pracujących ratowników, likwidacja definicji Lekarza systemu i pozostawienia tylko lekarzy medycyny ratunkowej w ZRM.
- Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego oraz Porozumienie Lekarzy Medycyny Ratunkowej jak również większość obecnych na sali zaproszony doszło do wniosku że potrzebne są wyżej wymienione zmiany w zakresie funkcjonowania ZRM typu S oraz Lekarza systemu - informuje OZZRM.
Czytaj więcej: politykazdrowotna.com