Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w godzinach nocnych zaktualizowano SWD PRM w całej Polsce. Cała operacja przebiegła pomyślnie, to jednak nie jest ostatnia planowana zmiana w ratowniczym systemie informatycznym.

Prima aprilisowy żart, sprostowanie do artykułu: http://www.ratownik-med.pl/aktualnosci/11743-wczorajszy-artykul-o-usprawnieniach-swd-byl-zartem.html

Aktualizację sytemu wymusiła ostatnia reforma, chodzi o upaństwowienie systemu ratownictwa medycznego w Polsce. Wcześniej wielokrotnie o tym informowaliśmy na łamach naszego portalu. Cały proces aktualizacji systemu został przeprowadzony w godzinach nocnych z 31 marca na 1 kwietnia i rozpoczął się o północy. Dyspozytornie medyczne oraz zespoły ratownictwa już pracują na zaktualizowanym systemie. Wszyscy użytkownicy otrzymali nowe, indywidualne loginy, tę zmianę wymusiła kolejna aktualizacja która będzie wprowadzana w SWD. W czasie planowanej na  aktualizacji ratownik lub inna osoba pracująca w systemie SWD otrzyma funkcjonalne narzędzia. Asystent oraz Komunikator to usprawnienia z których będzie można korzystać podczas realizacji zleceń.

- Informatycznie, a właściwie programistycznie,  polski SWD jest bardzo nowoczesny. Na dzień dzisiejszy nie wykorzystujemy wszystkich jego możliwości. Przyczyną takiej sytuacji jest sprzęt z którego korzystają ratownicy. Tak naprawdę już w czasie kiedy uruchamialiśmy SWD PRM w Polsce, zakupiony dużo wcześniej sprzęt, stanowiska stacjonarne, a zwłaszcza tablety, były już przestarzałe. Dzisiaj te urządzenia pracują na granicy swojej wytrzymałości. Dlatego kolejną istotną zmianą w systemie będzie wymiana sprzętu. Oczywiście zaczniemy od tabletów. Po tej modernizacji ratownicy będą mieli do dyspozycji bezpośredni kanał komunikacji z dyspozytorem z możliwością rozmów wideo.

Dyspozytorzy w czasie zdarzeń masowych, niemal natychmiast chcą mieć jak najwięcej informacji o sytuacji na miejscu. Ratownicy, chociażby w czasie segregacji, często nie mają czasu, aby taki meldunek ze szczegółami przekazać dyspozytorowi. Dodatkową kwestią, chyba nawet ważniejszą jest bezpieczeństwo ratowników. Komunikator będzie wyposażony w przycisk "ZAGROŻENIE". Po użyciu tego przycisku, dyspozytor w swojej konsoli natychmiast otrzyma powiadomienie dźwiękowe z identyfikacją zespołu, obraz i dźwięk z miejsca gdzie ratownicy mogą potrzebować pomocy - poinformował nas programista Mateusz Partycja z działu IT/SWDPRM.

Kolejnym narzędziem będzie tzw. Asystent, gro osób bardzo dobrze kojarzy te narzędzie. Jego możliwości będą bardzo przydatne, zwłaszcza funkcja komend głosowych. Ratownicy udzielając pomocy, prowadząc czynności ratujące życie, mają ograniczone możliwości korzystania z tabletów. Obsługa tabletu za pomocą ekranu dotykowego staje się wtedy praktycznie niemożliwa, dochodzą tutaj jeszcze aspekty związane z zachowaniem zasad higieny. Podczas kontaktu z krwią albo z innymi płynami ustrojowymi, a po chwili korzystanie z tabletu wiąże się z częstym bardzo niewygodnym zmienianiem rękawic. Teraz ratownik będzie mógł skorzystać z asystenta. Omawiane funkcje bazują na sprawdzonych komponentach z których większość korzysta w prywatnych urządzeniach mobilnych. Teraz zostały przystosowane do pracy w SWD PRM, a ich obsługa jest banalnie prosta. 

Funkcjonalności będą dostępne zaraz po wymianie tabletów.

Ratownik-med.pl/SWDPRM.MZ.GOV.PL

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account