Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie, jako pierwsza w Polsce, zdecydowała się na wyposażenie wszystkich swoich karetek w przenośne laryngoskopy wyposażone w kamery. Sprzęt służy do intubacji pacjentów.

W ubiegłym roku ratownicy tarnowskiego pogotowia wyjeżdżali do blisko 2500 wezwań. Podczas wielu z nich zmuszeni byli wykonywać pacjentom intubację, czyli wprowadzać plastikową rurkę do tchawicy przy pomocy laryngoskopu. Zabiegi miały na celu umożliwienie oddychania osobom, które nie były w stanie robić tego samodzielnie.

- Nasi ludzie są odpowiednio przeszkoleni i dobrze wiedzą, kiedy i jak należy taki zabieg wykonać - podkreśla Krzysztof Krzemień, naczelny pielęgniarz w tarnowskim pogotowiu. Czasem jednak muszą zmierzyć się z tzw. trudną intubacją. - Jej specyfika wynika z wrodzonych cech anatomicznych pacjenta, jego uzębienia, poważnych obrażeń twarzy i szyi, w tym obecności krwi w przełyku. Bywa, że ratownicy muszą wykonać intubację u osoby, u której doszło do wstrząsu anafilaktycznego i występuje u nich obrzęk języka lub krtani spowodowany użądleniem przez owady. A to już wyższa szkoła jazdy - mówi Krzemień. Dzięki zakupionym wideolaryngoskopom udrożnienie dróg oddechowych, również w tak skomplikowanych sytuacjach, będzie prostsze i szybsze

 

. - Ratownik za pomocą kamery umieszczonej w laryngoskopie widzi na ekranie drogi oddechowe i tor, przez który ma wprowadzić rurkę do tchawicy. Cały czas ma kontrolę nad wykonywanym zabiegiem - tłumaczy Krzemień. Dzięki urządzeniu zabieg można wykonać nawet w sytuacji, kiedy pacjent ma założony kołnierz ortopedyczny, bez nadmiernego odchylania jego głowy do tyłu.

Czytaj więcej: gazetakrakowska.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account