Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ratownicy medyczni z obu szpitali Powiatowego Centrum Zdrowia w Malborku wypowiedzieli umowy. Normalnie pracują, bo trwa okres ich wypowiedzenia. Teraz czekają na ruch ze strony wojewody i NFZ.

Ratownictwo medyczne przy szpitalach w Malborku i Nowym Dworze Gdańskim (oba należą do Powiatowego Centrum Zdrowia - spółki powiatu malborskiego) jest na ostatnim miejscu w województwie pomorskim pod względem wysokości kontraktu. Taka sytuacja utrzymuje się od kilku lat. Skutek na dziś jest taki, że wszyscy ratownicy medyczni z obu lecznic rozwiązali umowy z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. W ten sposób chcą zwrócić uwagę na problem, którego zarząd PCZ sam - bez zwiększenia finansowania w ramach kontraktu - nie rozwiąże.

Decyzja może niepokoić, ale trudno jej się dziwić. Nie dziwi się też prezes spółki medycznej należącej do powiatu malborskiego. Ratownictwo medyczne jest najgorzej finansowane w województwie, a to oznacza, że osoby wykonujące odpowiedzialny i trudny zawód mają niskie pensje bez widoków na poprawę. W końcu ratownicy powiedzieli „dość”.

- Pracownicy złożyli wypowiedzenia, bo oczekują wyższego wynagrodzenia, a ja im się nie dziwię. Nie w porządku byłoby oczekiwać od nich, że nie wiadomo jak długo będą pracowali za najniższą stawkę w województwie pomorskim. Słusznie upomnieli się o swoje - mówi Paweł Chodyniak, prezes PCZ. - Obecnie trwa ten trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Ekipie z Nowego Dworu Gdańskiego kończy się on w ostatnich dniach maja, a malborskiej ekipie wygasa w końcu czerwca.

 

Źródła problemu trzeba szukać około sześciu-siedmiu lat wstecz, gdy podmioty walcząc o kontrakty schodziły z ceny. Zawarta wówczas umowa z NFZ skończyła się w czerwcu 2016 roku, ale była przedłużana aneksami. Teraz kontrakt wygasa w czerwcu br., NFZ przyśle więc porozumienie dotyczące kolejnego aneksu, a potem warunki finansowe.

- Jeżeli one będą takie same jak obecnie, ja jestem gotów ich nie podpisać. Musimy upominać się o swoje, dlatego będziemy twardo negocjować - mówi Paweł Chodyniak.

Czytaj więcej: malbork.naszemiasto.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account