Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Motocykl ratunkowy już niedługo znów zacznie jeździć do pacjentów - wystartuje dokładnie 1 czerwca. Dwa poprzednie sezony pokazały, że jest w Bydgoszczy bardzo potrzebny.

W zeszłym roku motoambulans - na razie jedyny, jakim dysponuje Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy - funkcjonował od 1 lipca do końca października i interweniował około 250 razy. W tym roku wyjedzie na ulice naszego miasta wcześniej, bo już 1 czerwca. - I zostanie do końca września - mówi Szymon Katafias, ratownik medyczny, koordynator projektu Motocyklowe Ratownictwo Medyczne Bydgoszcz. - Poprzedni rok pokazał nam, że w październiku pogoda jest już tak zła, że ogranicza nam możliwości poruszania się motoambulansem.

Najprawdopodobniej WSPR będzie w tym sezonie korzystać z nowego motocykla - trwają procedury związane z jego zakupem. Dodatkowo w tym roku NFZ zakontraktował większą sumę na działanie motoambulansu. - To wszystko ułatwi nam funkcjonowanie i da większe poczucie bezpieczeństwa - tłumaczy Katafias. - Motocykl, którego używaliśmy do tej pory, będzie mógł przejść do rezerwy.

 

Nowy motoambulans będzie mocniejszy i bezpieczniejszy, jego wyposażenie się jednak nie zmieni, choć potrzeby są. - Przydałby nam się ręczny defibrylator, ale to koszt około 40 tys. zł - zdradza Szymon Katafias. W tym roku podobnie jak w poprzednich latach motoambulansem będzie jeździło sześciu ratowników medycznych. - Ale jeśli ktoś będzie chciał dołączyć do naszej szóstki, to zapraszamy - mówi Katafias. - Kolejna osoba na pewno się przyda, ponieważ czasem ciężko nam dopiąć grafik. Motocykl ratunkowy najlepiej sprawdza się w miejscach, do których dojazd jest utrudniony. Jest też bezkonkurencyjny w czasie komunikacyjnego szczytu, bo bez trudu omija korki (średni czas dojazdu motoambulnsu do wezwania to w mieście nieco poniżej pięciu minut), a także na terenach zabudowanych blokami.

Czytaj więcej: expressbydgoski.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account