Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym w czwartek trafi do senackiej komisji zdrowia. Po wczorajszym spotkaniu ratowników z wiceminister Józefą Szczurek-Żelazko wiemy, że zostaną wniesione do niej poprawki. Dotyczą m.in. opóźnienia terminu upaństwowienia ratownictwa. To oznacza, że Senat cofnie ustawę do Sejmu.
 
Ministerstwo Zdrowia będzie proponowało kilka poprawek, m.in. odroczenie upaństwowienia ratownictwa i finansowania Centrum Koordynacji.
Szczurek-Żelazko: poprawki nie zmieniają ustawy
- To poprawki techniczne – mówi w rozmowie z PolitykaZdrowotna.com wiceminister zdrowia, Józefa Szczurek-Żelazko. – Jest niewielki problem z realizacją niektórych punktów ustawy, stąd propozycje wniesienia poprawek o charakterze technicznym. Nie mają wpływu na zasadniczy kształt ustawy. Będziemy prosić Senat, żeby tych poprawek nie odrzucił i rekomendować je później, gdy wrócą do prac Sejmu – wyjaśnia. Potwierdza to Roman Badach Rogowski, przewodniczący Komisji Zakładowej Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego: Poprawki dotyczą upaństwowienia ratownictwa, Centrum Koordynacji, stwierdzania zgonu i możliwości badania pacjenta bez zgody opiekuna małoletniego pacjenta.
 
Badach Rogowski: w przyszłości chcemy być służbą mundurową
Ratownicy chcą także, by doszło do utworzenia samorządu zawodowego i powołania izb ratowniczych. – Chcemy, by została usprawniona ścieżka awansu zawodowego, tj. uruchomienia II stopnia studiów, możliwości krótkiej ścieżki do licencjatu i utworzenia specjalizacji ratownik medyczny – wymienia przewodniczący KZKZZPRM. Ponadto, w przyszłości, będziemy dążyli do tego, by stać się służbą mundurową. Chcemy także scentralizowania ratownictwa na poziomie wojewódzkim, czyli utworzenia 16 stacji. To było przedmiotem naszego roboczego spotkania z panią minister Szczurek – Żelazko - dodaje.
 
Piotr Dymon: ustawa znowu będzie opóźniona
Te poprawki cofną ustawę do ponownego głosowania w Sejmie, co spowoduje ponownie opóźnienie wejście jej w życie – mówi nam Piotr Dymon, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych. Szczegółowo rozmawialiśmy z minister o rozwoju ścieżki zawodowej ratownika, specjalizacji podnosząca kwalifikacje umożliwiające wprowadzenie ratownika do wyższego poziomu w tabeli wynagradzania współczynnik 0.73, o możliwości powrotu 30 proc. dodatku wyjazdowego oraz 20 proc. dla SDM, SOR do zapisów ustawy o działalności leczniczej lub ustawy o PRM , a także wracamy do rozmów o dalszym zwiększaniu wynagrodzeń, np. rozwiązania systemowe typu opt-out. Rozporządzenie o dodatkach dla RM poza SPRM jest w trakcie porządkowania uwag – wymienia Dymon.
 
Czytaj więcej: politykazdrowotna.com

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account