Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W ostatnich dniach grudnia do poznańskiej kliniki trafił dwulatek, którego stan był tak ciężki, że chłopiec wymagał transportu w krążeniu pozaustrojowym. Był on możliwy dzięki specjalistycznej karetce Ecmo, którą dysponuje poznańskie pogotowie.

Po dwóch tygodniach mały pacjent wrócił do Torunia, gdzie przechodzi dalsze leczenie. Dwulatek z Torunia był pierwszym pacjentem, do transportu którego została użyta karetka Ecmo kupiona za prawie 900 tysięcy złotych dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu przez Urząd Marszałkowski.

- Był to również najmłodszy pacjent w Polsce, który z takiego transportu skorzystał - mówi Robert Judek, rzecznik poznańskiego pogotowia i jeden z ratowników medycznych, który przywiózł małego pacjenta z Torunia. - Dzisiaj możemy powiedzieć, że daliśmy temu chłopcu szansę na życie. Bez naszego sprzętu i tego transportu nie przeżyłby.

 

Na czym polega wyjątkowość poznańskiej karetki? To ambulans, w którym istnieje możliwość podłączenia urządzenia Ecmo, czyli krążenia pozaustrojowego wymagającego takiej ilości energii, której nie są w stanie zapewnić zwyczajne ambulanse. Karetka jest również zaprojektowana w taki sposób, żeby pomieścić cały potrzebny sprzęt.

Czytaj więcej: gloswielkopolski.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account