Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Minister Łukasz Szumowski mówił wczoraj po południu, że zmiany w ratownictwie były zapowiadane przez PiS i będą realizowane. Tego samego dnia specjalna podkomisja zakończyła prace nad projektem nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, w której wpisano m.in. całkowite upaństwowienie systemu.

Prace nad nowelizacją ustawy przeciągają się. Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym zakończyła prace nad projektem wczoraj. Jeśli rząd chce dokonać zmian w tym roku, sejmowa Komisja Zdrowia powinna zająć się nim na jednym z kolejnych posiedzeń. Jaki termin wejścia w życie przepisów jest realny?

Lipiec 2017 czy styczeń 2018?

Najbardziej kontrowersyjne zapisy ustawy, dotyczące upublicznienia systemu (prywatne karetki nie mogłyby korzystać z kontraktu z NFZ) miały wejść w życie 1 lipca tego roku. Termin ten, ze względu na przedłużające się prace nad ustawą jest coraz mniej realny do spełnienia. Dlatego wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz zapowiedział wczoraj, że termin upublicznienia miałby być przesunięty na 1 stycznia 2019 r.

 

Wiceminister zgłosił też kilka innych drobnych poprawek m.in. dotyczącą utajniania informacji dotyczących systemu ratownictwa. Zakres danych, które jednak będą publiczne, ma być szerszy niż w wersji projektu skierowanej do Sejmu.

Będą aneksy?

Marek Tombarkiewicz poinformował też, że przesunięcie wejścia w życie zmian będzie oznaczać konieczność aneksowania umów w 15 województwach, ponieważ inaczej wygasłyby w połowie tego roku. Jedynie śląski oddział NFZ zawierał je do 31 grudnia tego roku.

Czytaj więcej: politykazdrowotna.com

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account