W przyszłym tygodniu Sejm zajmie się projektem zmian w ratownictwie medycznym. Nowelizacja ustawy wprowadza m.in. upaństwowienie ratownictwa.
Na 9 stycznia zostało zaplanowane pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw.
Zmiana dotyczy m.in. przejęcia przez Ministra Zdrowia zadań w zakresie utrzymania i obsługi technicznej Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego, dotychczas realizowanego przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej.
Nowelizacja wprowadza pojęcie "dyspozytorni medycznej", która stanie się komórką organizacyjną urzędu wojewódzkiego, pełniącą rolę ośrodka działania SWD PRM na terenie województwa.
Upaństwowienie
Z rynku wypadną prywatne firmy, mające teraz ok. 10 proc. udziałów. W ustawie wpisano bowiem na sztywno, że zespoły ratownictwa medycznego, w tym lotnicze zespoły ratownictwa, wchodzące w skład podmiotu leczniczego będącego samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej albo jednostką budżetową, albo spółką kapitałową, w której co najmniej 51 proc. udziałów albo akcji należy do Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, lub publicznej uczelni medycznej.
Czytaj więcej: politykazdrowotna.com