Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W 2022 r. Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (Służba SAR) ma otrzymać wielozadaniowy statek ratowniczy o wartości 280 mln zł. Jednostka ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w obszarze polskiej strefy morskiej.

W środę w Gdyni przedstawiciele Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) oraz Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (MSPiR) którego SAR jest beneficjentem, podpisali umowę o dofinansowaniu w wysokości 238 mln zł projektu "Budowa wielozadaniowego statku ratowniczego dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa".
Projekt będzie trwał 5 lat i 3 miesiące, a zakończy się 31 grudnia 2022 roku.
W 2018 r. SAR ma przygotowywać detaliczną koncepcję statku i ok. 2019 r. ma być ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy jednostki.

Uczestniczący w uroczystości sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Jerzy Kwieciński powiedział, że dzięki nowej jednostce, prawie całe tereny morskie, 94 proc. polskich wód będzie objęte zaawansowanym, nowoczesnym systemem ratownictwa. - Będzie to bardzo ważna jednostka dla naszej branży morskiej, będzie to jeden z nielicznych tak profesjonalnych i innowacyjnych statków ratowniczych w Europie i na Bałtyku - tłumaczył.

Pełniący obowiązki dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych Przemysław Gorgol przewiduje, że dzięki nowej jednostce ratowniczej "nastąpi ogromna zmiana w zakresie możliwości zabezpieczenia funkcjonowania polskich obszarów morskich". - Obecnie, ze względu na posiadaną przez SAR flotę, jesteśmy w stanie technicznie zabezpieczać ok. 60 proc. obszaru polskiej strefy morskiej - wyjaśnił.

Gorgol poinformował, że "w 2018 r. SAR ma przygotowywać detaliczną koncepcję statku i ok. 2019 r. ma być ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy jednostki".

Czytaj więcej: logistyka.wnp.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account