Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wszystkie główne dyspozytornie medyczne w woj. śląskim zostały już objęte nowym systemem, który skraca procedurę organizacji pomocy poszkodowanym - od zgłoszenia pod numerem alarmowym do wysłania ratowników.

Jak poinformował we wtorek Śląski Urząd Wojewódzki, od tego dnia dyspozytornie medyczne w Bielsku–Białej, Sosnowcu, Częstochowie, Katowicach i Gliwicach pracują już w całości w Systemie Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego (SWD PRM).

Pełne wdrożenie tego systemu ma m.in. zakończyć erę zleceń wyjazdów, przekazywanych zespołom ratownictwa drogą radiową czy wypełniania przez nie papierowej dokumentacji.

Jak wyjaśnił wicedyrektor Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach Tomasz Michalczyk, od ponad roku operatorzy numeru alarmowego 112 współpracują z policją i strażą pożarną w tzw. systemie formatkowym. Włączenie do tego systemu ratownictwa medycznego jest jego dopełnieniem.

Dotąd odbierający zgłoszenie operator numeru alarmowego 112 zbierał potrzebne dane, a potem przekazywał je pogotowiu – zwykle w kolejnej rozmowie. "Teraz operatorzy oprócz łączenia osoby zgłaszającej z dyspozytorem pogotowia mogą również wysyłać do dyspozytorni medycznej tzw. formatkę. Jest to opis przyjętego zgłoszenia w formie elektronicznej" - wskazał Michalczyk.

Czytaj więcej: silesion.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account