Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Sądeckie Pogotowie Ratunkowe (pod tą nazwą od 2000 roku) szykuje się do obchodów 70-lecia działalności. Portal Ratownik-med.pl patronuje medialnie tej wspaniałej uroczystości.

Jednym z elementów zaplanowanych na październik br. uroczystości z okazji jubileuszu ma być wydawnictwo albumowe poświęcone historii naszego pogotowia. Dlatego organizatorzy apelują o udostępnienie pamiątek, głównie zdjęć, dokumentujących działalność ratowników.

Osoby, które posiadają fotografie z przeszłości sądeckiego pogotowia, proszone są o kontakt pod numerami telefonów: 698 944 193 (Maciej Ziemba) lub 505 014 334 (Ryszard Ligiera).

Za początki pogotowia w Nowym Sączu i na Sądecczyźnie uznaje się 1947 rok, kiedy dzięki Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi pojawiła się w mieście pierwsza karetka. Przez lata pogotowie zmieniało siedziby – funkcjonowało przy ul. Lwowskiej, Piotra Skargi, Długosza i Waryńskiego, obecnie przy ul. Śniadeckich. Różne były też formy organizacyjne i struktury. Np. sporo czasu za pojazdy odpowiadała powiązana, ale będąca odrębną jednostką Kolumna Transportu Sanitarnego.

1 kwietnia 2000 roku powstał Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Sądeckie Pogotowie Ratunkowe ze stacją główną w Nowym Sączu i filią w Krynicy.

Organem założycielskim dla Sadeckiego Pogotowia Ratunkowego od niemal 20 lat jest Powiat Nowosądecki. Działania ratownicze prowadzone są na terenie miasta i powiatu, a pogotowie dysponuje podstacjami w Grybowie, Jasiennej, Łącku, Łososinie Dolnej, Krynicy, Nawojowej, Piwnicznej, Rytrze i Starym Sączu.

Główne uroczystości z okazji 70-lecia sądeckiego pogotowia mają odbyć się 13 października 2017 roku – w Dzień Ratownictwa Medycznego.

(iw), zdjęcia z archiwum Sądeckiego Pogotowia ratunkowego oraz zbiorów prywatnych

Źródło: twojsacz.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account