zadanie praktyczne na egzaminie

Więcej
2011/06/02 21:56 #5377 przez marcin1975rm
Replied by marcin1975rm on topic O:zadanie praktyczne na egzaminie
kaja43 napisał:

No dobrze...powiedz mi zatem: czym różną się jedne od drugich? Czy znalazłeś jakieś ISTOTNE różnice?

Różnice niewielkie, wręcz kosmetyczne. I nie chodzi mi o to, że jedne są lepsze od drugich, tylko o podejście egzaminatorów. Bo "uwalić" egzamin za postępowanie zgodnie z wytycznymi AHA byłoby irytujące. A mając na uwadze dotychczasowe "kwiatki" z CKE wszystko jest możliwe.

Wirtualnej intubacji zdecydowane nie!!!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • kaja43
  • kaja43 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Aktywny
  • Aktywny
  • tylko życie poświęcone innym,warte jest przeżycia
Więcej
2011/06/03 04:23 #5378 przez kaja43
Replied by kaja43 on topic O:zadanie praktyczne na egzaminie
Marcinie, nie do końca się z Tobą zgadzam. Od 3 lat analizuję każde zadanie egzaminacyjne. Kiedy pierwszy raz je zobaczyłam, myślałam podobnie do Ciebie i...do większości :). Teraz jednak mój sposób widzenia nieco się zmodyfikował. Biorąc pod uwagę kryteria oceny projektu - nie ma możliwości "uwalenia" egzaminu za stosowanie się do wytycznych AHA, a nie ERC. Egzaminu nie zdają Ci, którzy nie ujęli w nim istotnych dla pacjenta działań, mogących uratowac mu życie. Sam projekt jest tak skonstruowany by wymusic na uczniu : czytania ze zrozumieniem, wyłapywania istotnych informacji, dopasowywania ich do tworzenia diagnozy ratowniczej i postępowania zgodnego z tą diagnozą. Każde działanie ma byc dokładnie opisane : np. ocena miejsca zdarzenia składa się z pięciu elementów... Później - ocena wstępna pacjenta, szybkie badanie urazowe, działanie na miejscu zdarzenia, później w karetce - to wszystko ma swój schemat i każdy element jest oceniany. Jeśli któregoś elementu zabraknie - uczeń zbiera mniej punktów. Egzamin wygląda podobnie do naszego kursu za 120 pkt - my musimy pokazac działanie na fantomie, oni muszą to opisac. Zeby to opisac - muszą sie tego nauczyc. Jeżeli się tego nauczą TEORETYCZNIE - później będą umieli wykorzystac tę wiedzę praktycznie. To ma swój sens.

Basia-senior ratownik ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2011/06/05 21:07 #5382 przez Bizon301
Replied by Bizon301 on topic O:zadanie praktyczne na egzaminie
Moim skromnym zdaniem wytyczne warto sobie poczytac, te obowiązujące, i te mniej obowiązujące. Bardziej mnie martwi klucz który nie jest, bo nie może byc doskonały. Jeśli prace sprawdzają osoby niezwiązane z tematyką, i jadą wg. klucza, to na przykład za głupią literówkę typu "amniodaron", lub "armiodaron" można dostac punkt mniej. Nie wszyscy są "lotnego" pióra, i nie muszą. Wszak nie jest to wymagane ustawą o Ratownictwie Medycznym. Ani nawet w najnowszym dziele Ministerstwa Zdrowia cyt.
" USTAWA
o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym
oraz niektórych innych ustaw 1) "
:)

"W Tybecie mówimy, że wiele różnych chorób można wyleczyć jednym lekarstwem miłością i współczuciem. Są one pierwotnym źródłem ludzkiego szczęścia i ich potrzeba leży w samej istocie naszej egzystencji."
XIV Dalajlama
Bo czasem wystarczy wysłuchać...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • kaja43
  • kaja43 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Aktywny
  • Aktywny
  • tylko życie poświęcone innym,warte jest przeżycia
Więcej
2011/06/06 08:55 #5383 przez kaja43
Replied by kaja43 on topic O:zadanie praktyczne na egzaminie
Nazywasz to "lotnym piórem" Bizonie? Ja nazwałabym to niedouczeniem. A co powiesz, jeśli w wykazie leków zamiast Amiodaronu będzie Cordarone, albo Amiocordin?
Możemy samodzielnie podac 28 leków. Nie mów, że nauczenie się poprawej pisowni tychże sprawia Ci trudnośc?!...a co z dawkowaniem? Jeśli nie potrafisz nauczyc się poprawnego nazewnictwa, jak zapamiętasz ich dawkowanie??
W ratownictwie nie ma miejsca dla mało inteligentnych ludzi. Bez urazy - ale ratowanie życia ludzi to nie jest sadzenie pietruszki, czy obsługa klientów w sklepie. Tam możesz się pomylic. Tu nie ma miejsca na pomyłki - od tego zależy życie Twojego pacjenta. Weź również pod uwagę to, że w tym zawodzie będziesz uczył się przez całe życie...inaczej nie ma w nim dla Ciebie miejsca. Radzę się zastanowic czy aby na pewno jesteś na to gotów. Pozdrawiam.



Bizon301 napisał:

Moim skromnym zdaniem wytyczne warto sobie poczytac, te obowiązujące, i te mniej obowiązujące. Bardziej mnie martwi klucz który nie jest, bo nie może byc doskonały. Jeśli prace sprawdzają osoby niezwiązane z tematyką, i jadą wg. klucza, to na przykład za głupią literówkę typu "amniodaron", lub "armiodaron" można dostac punkt mniej. Nie wszyscy są "lotnego" pióra, i nie muszą. Wszak nie jest to wymagane ustawą o Ratownictwie Medycznym. Ani nawet w najnowszym dziele Ministerstwa Zdrowia cyt.
" USTAWA
o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym
oraz niektórych innych ustaw 1) "
:)


Basia-senior ratownik ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2011/06/06 20:13 #5386 przez Bizon301
Replied by Bizon301 on topic O:zadanie praktyczne na egzaminie
No eej. Kaja spokojnie. Bez zbędnego etosu ratowniczego :) Proszę.

Wiesz dobrze, że nie chodzi mi o brak inteligencji. Są ludzie którzy nie potrafią przelać myśli na papier, i nic tego nie zmieni. Znam faceta który ogarnia nie tylko te 28 leków, wszystkie procedury, potrafi pięknie o tym opowiedzieć, mało tego zawsze chętnie wytłumaczy co, i jak. Ale niestety jak siada do karteczki to mu się robi budyń w głowie, gubi literki, traci wątek. Kaszana po całości. Taki potem "armiodaron" długo za nim chodzi. Chłop jet bardzo dobrym ratownikiem, ale marnym pisarzem.
Nie mam pomysłu na doskonałą formę egzaminu, ale te projekty, klucze... Nie jest to dobre niestety.

"W Tybecie mówimy, że wiele różnych chorób można wyleczyć jednym lekarstwem miłością i współczuciem. Są one pierwotnym źródłem ludzkiego szczęścia i ich potrzeba leży w samej istocie naszej egzystencji."
XIV Dalajlama
Bo czasem wystarczy wysłuchać...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2011/06/07 04:34 #5387 przez marcin1975rm
Replied by marcin1975rm on topic O:zadanie praktyczne na egzaminie
Egzamin przeprowadzany przez CKE to, najdelikatniej rzecz ujmując, moim zdaniem tragifarsa. Potwierdzenie swojej tezy znajduję od jakiegoś czasu tu, na forum. A wytyczne... Po prostu ich się uczepiłem.

Wirtualnej intubacji zdecydowane nie!!!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Ania82ricko1stmangus
Czas generowania strony: 0.199 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

    • arekpawel3 Avatar
    • Opinie na temat nowego kierunku studiów podyplomow...
    • Witajcie,prowadzę obecnie projekt badawczy, którego celem jest określić zapotrzebowanie na nowy kierunek studiów- fizjolog sportowy. Uczelnia poprosiła o zebranie wypowiedzi także od ratowników medycznych. Otóż ratownicy posiadają wiedzę nt fizjologii organizmu, a być może w tym gronie są osoby interesujące się sportem lub chcące pogłębiać wiedzę w tym zakresie.W związku z tym zwracam się z prośbą o podzielenie się...
    • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Uczelnie medyczne
    • 2023/12/05 09:41
    • ladybird23 Avatar
    • uprawnienia
    • Witam, mam pytanie dotyczące uprawnień. Otóż, jeśli ktoś skończył ratownictwo ponad 13 lat temu, nigdy nie pracował w zawodzie ratownika, zmienił zupełnie branżę, nie przechodził żadnych przeszkoleń w temacie ratownictwa itd to czy może np prowadzić kursy pierwszej pomocy, zabezpieczać imorezy jako ratownik? Będąc na etacie w zupełnie innej branży i nie mając zatrudnienia w żadnej placówce zdrowia itd
    • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Dyskusja ogólna (PRM)
    • 2023/10/30 12:39
    • Macias Avatar
    • Ratownik nie aktywny zawodowo
    • Podepnę się pod temat. Uzyskałem prawo do wykonywania zawodu w 2015 roku i od tamtej pory czynnie nie pracowałem w zawodzie za wyjątkiem pandemii, gdzie pobierałem próbki od pacjentów w mobilnym zespole. Teraz zastanawiam się nad powrotem do zawodu. Jak ugryźć temat? Czytałem, że potrzebny jest kurs trwający 6 miesięcy. Wiecie może jak ugryźć temat? 
    • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
    • 2023/10/13 21:31
    • MichałS97 Avatar
    • Staż na bloku ?
    • Witam Myślałem ostatnio nad miejsce w którym moglbym się porządnie nauczyć intubacji. Stąd pytanie czy ma ktoś doświadczenie w pracy/stażu na bloku? Czy jest to wogóle możliwe dla rm ? Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • W Medycyna Ratunkowa / Medyczne czynności ratunkowe
    • 2023/09/17 21:29

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account