Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Czas wyzwań
 Sytuacja w polskim systemie ratownictwa medycznego jest dynamiczna, ciągle stawia nowe  wyzwania instytucjom działającym w tym zakresie. Dotyczy to również mieleckiego pogotowia, które ustawicznie się rozwija. Oprócz inwestycji z własnych wypracowywanych pieniędzy, stacja pożytkuje wsparcie od samorządów, a także przedsiębiorców. W samym tylko 2013 roku pomoc finansowa miała wartość w sumie blisko 170 tys. zł.  Rok 2014 będzie historyczny pod tym względem. To tym ważniejsze, że oprócz swoich podstawowych zadań, pogotowie zajmowało się przełomowymi inwestycjami: remontem i rozbudową nowej siedziby, tworzeniem skoncentrowanej dyspozytorni medycznej oraz zakupem nowych karetek, doposażeniem w sprzęt medyczny czy nowoczesną łączność.

Samorządy, ARP i rezerwa budżetu państwa
- Jak wiadomo, publiczne pieniądze można przeznaczać na bardzo różne potrzeby społeczne, o tych z kasy prywatnych firm już nie wspominając. Ale u nas zarówno samorządy, jak i ludzie biznesu bardzo dbają o zdrowie mieszkańców, dotując m.in. sprzęt i inwestycje pogotowia ratunkowego. Warto o tym mówić, bo przecież to przekłada się na wyższy standard usług medycznych świadczonych pacjentom. Ta pomoc była wyjątkowo ważna zwłaszcza w momencie szczególnym dla pogotowia – mówi Aneta Dyka–Urbańska, rzecznik prasowy pogotowia. - Kończy się czas ogromnego wyzwania dla stacji, jakim był remont nowej siedziby wraz ze skoncentrowaną dyspozytornią. Ostatnio wiele sił  było skupionych na tych zadaniach, bo to strategiczne i historyczne wydarzenia. Ale w tym okresie z pola widzenia nie znikła ani na chwilę jakość usług. Trzeba było kupić nowe karetki, doposażyć inne,  myśleć o spłacie kredytu, ale nie kosztem rozwoju. Wielu rozumiało, że to bardzo wymagający czas dla pogotowia i starało się robić co można, by pomóc – mówi.
Dzięki staraniom władz gminnych Radomyśla Wielkiego na początku 2013 roku udało się w budżecie gminy znaleźć ponad 10 tys. zł na sprzęt medyczny do karetki. W drugiej połowie tego roku Powiat Mielecki wsparł remont budynku dawnej pralni szpitalnej, która stanie się siedzibą Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego dotacją w wysokości ponad 84,5 tys. zł. Znaczącą  pomocą okazały się pieniądze przekazane przez Agencję Rozwoju Przemysłu, w której budżecie znalazło się dla stacji 20 tys. zł na sprzęt medyczny w nowym ambulansie. Ale sprzęt medyczny i wsparcie remontu to nie wszystko. Starostwo Powiatowe w Mielcu zapewniło również dofinansowanie zakupu auta bazowego pod nową karetkę, co odciążyło budżet pogotowia o kwotę 30 tys. zł. Dodatkowe 10 tys. udało się zaoszczędzić dzięki kolejnej dotacji, tym razem od samorządu Miasta Mielca. Zaowocowała kupnem defibrylatora jako wyposażenie ambulansu medycznego specjalistycznego. - W czasie, gdy trwa remont i nie wiadomo do końca czy na budowie nie będzie kosztownych niespodzianek, każda pomoc znaczy podwójnie dużo – mówią w pogotowiu.

Gminy doceniły poziom szkoleń
- Szczególnym rodzajem współpracy z gminami są szkolenia pracowników Urzędów Gmin prowadzone w naszej Szkole Ratownictwa Medycznego. Samorządy zauważają wysoki poziom naszych kursów i deklarują, że mają zaufanie do ludzi, którzy mają ogromną praktykę w zawodzie. A dla nas to okazja do rozszerzenia swojej oferty, a poprzez to zdobycia dodatkowych środków na rozwój –  opowiada Wojciech Burkot, z-ca Dyrektora ds. Medycznych w mieleckiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Z możliwości przeszkolenia w mieleckiej Szkole Ratownictwa Medycznego skorzystały już gminy Wadowice Górne oraz Tuszów Narodowy.
Również w roku 2014 pogotowie nie zostało samo z wielką inwestycją.  Samorząd Województwa Podkarpackiego udzielił pomocy finansowej w wysokości 200 tys. zł na dofinansowanie nowoczesnego systemu łączności wielkoobszarowej w powstającej skoncentrowanej dyspozytorni medycznej. - W lutym Zarząd Powiatu przekazał na dofinansowanie budowy nowej siedziby 200  tys. zł, a w budżecie powiatu zabezpieczona jest jeszcze kwota kolejnych 1 mln 300 tys. zł.

Dużo lżejszy kredyt
W czerwcu z kolei, z pomocą poseł Krystyny Skowrońskiej, udała się rzecz niezwykła dla stacji. Z rezerwy  Budżetu Państwa została przyznana dotacja w wysokości 1 mln 577 tys. zł na dofinansowanie tej największej, jak dotąd, inwestycji w historii Pogotowia w Mielcu. Dzięki temu kredyt zaciągnięty na nową siedzibę w porównaniu do planowanego będzie o wiele mniejszy, ale jednak będzie, co zawsze jest jest dodatkowym obciążeniem. Dlatego na co dzień w Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego docenia się również pomoc, która w ogólnym rozrachunku jest może mniejsza niż ta z rezerwy, ale w danej chwili nie mniej ważna, jak chociażby wsparcie Gminy Przecław. Pomogła ona w zdobyciu sprzętu medycznego na kwotę 10 tys. zł. Gminy Borowa sfinansowała  klimatyzator i jego montaż w wynajmowanych przez podstację pomieszczeniach. Gmina Gawłuszowice już zapowiada dotację z przeznaczeniem na zakup sprzętu medycznego – około 4 tys. zł. – Warto podkreślić, że mieleckie pogotowie inwestuje w ambulanse, łączność sprzęt medyczny czy budynki również własne środki finansowe, których kwota w przeciągu ostatnich dwóch lat sięga ponad 1,9 mln złotych. I dlatego, tym bardziej wsparcie, które przekłada się na podniesienie jakości usług medycznych oraz rozwój naszej Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego, są tak mile widziane, i za nie chcę podziękować szczególnie. Jak to się mówi, przyjaciół poznaje się w potrzebie, a my się nie zawiedliśmy – podkreśla Paweł Pazdan.

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account