Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Pacjencie poznaj swoje prawa i egzekwuj je! Na pytania odpowiada Tomasz Celka z Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. To warto wiedzieć!
Nie jestem zadowolony z relacji z moim lekarzem rodzinnym. Czy mogę zapisać się do innego lekarza?

Tomasz Celka z Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ: Tak. Pacjent ma prawo wyboru lub zmiany lekarza, pielęgniarki, położnej podstawowej opieki zdrowotnej, ale nie częściej niż dwa razy w roku. Jeśli po raz trzeci w roku chcemy lekarza zmienić, musimy wpłacić na rachunek oddziału wojewódzkiego NFZ kwotę 80 zł.
Czy mogę się leczyć w całym kraju, czy obowiązuje rejonizacja?
Tomasz Celka z Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ: Mamy prawo wyboru każdego szpitala i poradni specjalistycznej na terenie całego kraju, która posiada zawartą umowę z NFZ. Mam skierowanie do neurologa. W rejestracji dowiedziałam się , że najbliższe zapisy będą za tydzień. Czy jest to zgodne z prawem?
Tomasz Celka z Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ: Nie. Zapisy do lekarza powinny odbywać się w sposób ciągły w czasie godzin pracy poradni. Ustalanie przez świadczeniodawcę konkretnego dnia lub wyznaczanie konkretnych godzin zapisów do lekarza jest niezgodne z prawem.
Czy osoba obłożnie chora, która sama nie dotrze do poradni lekarza rodzinnego na zastrzyk może mieć ten zastrzyk zrobiony w domu?
Tomasz Celka z Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ: Tak. Pielęgniarka rodzinna pomaga osobie obłożnie chorej tak długo, jak długo wymaga tego jej stan. Jeśli jednak pacjent potrzebuje na czas dłuższy, niż dwa tygodnie dożylnej kroplówki, cewnikowania, karmienia przez zgłębnik, bądź pielęgnacji przez rurkę tracheotomijną, wówczas warto skorzystać z pielęgniarskiej opieki długoterminowej.

Więcej: gloswielkopolski.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account